Studentët tanë në Turqi janë nga Maqedonia perëndimore, janë në pritje të evakuimit

Foto: EPA/EFE / YAHYA NEMAH

Grupi prej tetë shtetasve maqedonas që ndodheshin në rajonin turk të prekur nga tërmeti shkatërrues, janë nxënës të shkollave të mesme, nxënës të Shkollës Teknike në Gostivar, të cilët janë nga qyteti, nga Tetova dhe nga Mavrovë-Rostusha. Ata së bashku me një mentor, përmes programit “Erasmus +”, qëndruan në qytetin e Kahraman Marashit, një nga më të prekurit nga fatkeqësia e sotme.

“Me sa kam mundur të marr vesh sot, bëhet fjalë për nxënës nga shkollat ​​e Maqedonisë Perëndimore, përkatësisht nga komuna Gostivar, Mavrovë dhe Rostushë. Me të vërtetë nuk kam mundur të zbuloj se cila OJQ nga Gostivari po e udhëheq projektin. Gjatë gjithë ditës, ashtu si ju, përpiqem të zbuloj sa më shumë informacione, si janë fëmijët në Turqi, por edhe si i mbijetojnë familjet e tyre këto momente të vështira këtu, thotë Marko Georgievski, drejtor i Agjencisë Kombëtare për Programet Arsimore Evropiane dhe Lëvizshmëria”, tha ai për televizionin “Alfa”. Marko Georgievski, drejtori i Agjencisë Kombëtare për Programet Arsimore Evropiane dhe Lëvizshmërinë.

Shefi i diplomacisë Bujar Osmani tha pasditen e sotme se tetë qytetarë tanë ndodheshin në zonat ku ndodhi tërmeti katastrofik në Turqi, dy prej të cilëve u lënduan.

- Sot kemi punuar gjatë gjithë ditës për këtë çështje, përfaqësuesit tanë nga Maqedonia e Veriut kanë kontaktuar Ambasadën në Ankara dhe Konsullatën e Përgjithshme në Stamboll, kështu kemi marrë informacione për qytetarët tanë që kanë qenë në vendet ku ka ndodhur tërmeti, kanë hyrë edhe në komunikimi me familjet e tyre. Sipas atyre informacioneve, tetë qytetarë tanë kanë qenë në ato lokacione, dy prej të cilëve janë lënduar, njëri me lëndime më të rënda dhe ndaj tij është bërë intervenim kirurgjik, tha Osmani, në konferencën për media pas Konferencës për Antisemitizëm.

Ai shprehu besimin se diplomatët tanë tashmë kanë mbërritur në lokacione dhe se atëherë do të kemi informacione më të sakta.

Ai bëri të ditur se Qeveria do të mbajë seancë të jashtëzakonshme në orën 17:XNUMX, në të cilën, siç tha ai, fillimisht Ministria e Punëve të Jashtme do të informojë për informacionet që kemi nga aty, por do të propozojë konkluzione për ndihmën direkte. dhe koordinimin e ndihmës që mund t'i japë qeveria dhe ta dërgojë menjëherë në Republikën e Turqisë.

Osmani po ashtu tha se sot ka komunikuar me ministrin e Jashtëm të Turqisë, të cilit i ka shprehur ngushëllimet për ngjarjen tragjike, duke shtuar se me mbledhjen e informacionit, opinioni do të informohet.

Sipas të dhënave të fundit, në dy tërmetet e sotëm brenda 12 orëve që goditën Turqinë dhe Sirinë kanë humbur jetën mbi 2.000 mijë persona.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës