Bëni një verë të përsosur të gatuar në shtëpi sipas recetës së të famshmit Jamie Oliver

Foto: Profimedia

Dimri është një kohë ideale për të shijuar komoditetin e shtëpisë tuaj, në shoqërinë e njerëzve të dashur dhe në një atmosferë të ngrohtë. Edhe nëse keni një oxhak, do të shijoni pamjen e zjarrit me një gotë verë të bërë në shtëpi.

Shefi i famshëm britanik, Jamie Oliver, ndau recetën e tij për verën e përgatitur në mënyrë perfekte gjatë pushimeve.

Sekreti i saj është te erëzat, por edhe te durimi: duhet ta lini të ziejë ngadalë në zjarr të ulët që të gjitha shijet të përzihen mirë.

Recetë e verës së zier nga Jamie Oliver

Përbërësit:

- 2 shishe verë të kuqe
- 1 limon
- 1 gëlqere
- 2 klementina (mandarina)
- 200 gram sheqer
- 6 karafil
- 1 shkop kanelle
- vanilje
- Lista e 3 gjirit
- 1 arrëmyshk
- 2 anise yje

përgatitja:

Pastroni kokrrat dhe i shtrydhni.
Vendoseni sheqerin në një pjatë të nxehtë, më pas shtoni lëvozhgën dhe lëngun e shtrydhur nga klementinat. Shtoni karafilin, kanellën, gjethen e dafinës dhe grini arrëmyshk.
Shtoni vaniljen, më pas hidhni verën (aq sa duhet për të mbuluar sheqerin).
Kur të vlojë e lëmë të ziejë edhe 4 deri në 5 minuta derisa të bëhet një shurup i trashë.
Sheqeri dhe erëzat duhet të nxehen mirë fillimisht, sepse nëse nxehen pas shtimit të verës, alkooli do të avullojë. Kur të jetë formuar shurupi, ulni temperaturën dhe shtoni anise dhe pjesën tjetër të verës.
E ngrohim verën në temperaturë të ulët dhe pas pesë minutash e hedhim verën në gota dhe e shërbejmë.

Video e ditës