Krijoni një ilaç që shëron 'sëmundjen më të vjetër në botë'

Foto: PickPik

Përdhesi shpesh quhet sëmundja më e vjetër në botë - ekzistenca e kësaj forme të artritit është regjistruar që nga koha e Egjiptit të lashtë.

Përdhesi është një inflamacion i kyçeve i shoqëruar me sulme dhimbjeje të forta, skuqje dhe ënjtje të shkaktuara nga depozitimi i kristaleve urinare.

Acidi urik prodhohet gjatë zbërthimit të purinave dhe zakonisht ekskretohet nga trupi përmes urinës. Megjithatë, nëse trupi prodhon një sasi të shtuar të acidit urik ose, nga ana tjetër, nëse veshkat nuk e nxjerrin atë siç duhet nga trupi, atëherë mund të ndodhë kristalizimi i tij, i cili, nga ana tjetër, shkakton një gjendje të dhimbshme.

Kristalet e mprehta që rezultojnë depozitohen në nyje, kryesisht në këmbë, d.m.th. është. rajoni i gishtit të madh i shkakton dhimbje të forta.

Sot ekzistojnë medikamente që trajtojnë këtë gjendje të pakëndshme dhe për ata që janë më të prirur ndaj alternativave natyrale, ju sjellim një recetë për një ilaç me katër përbërës që do të luftojë me sukses përdhesin. Selino dhe xhenxhefili lehtësojnë proceset inflamatore, ndërsa kastraveci do të merret me kristalet.

Përbërësit për ilaçin për përdhes:

1. Një grusht kërcell selino (pjesa e gjelbër midis rrënjëve dhe gjetheve)
2. Një copë xhenxhefil të freskët (nga 2 deri në 3 cm në madhësi)
3. Gjysma e një kastraveci të freskët me madhësi mesatare
4. Lëng i gjysmë limoni sipas dëshirës

përgatitja:

Prisni hollë selinon, xhenxhefilin dhe kastravecat, vendosini në blender dhe përziejini mirë. Në fund shtoni lëngun e gjysmë limoni. Pijeni ilaçin menjëherë sepse është më mirë kur është i freskët.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës