Napoli dominon në përzgjedhjen e më të mirëve në Serie A

Foto: EPA-EFE / MOURAD BALTI TOUATI

Mbrëmë në Torino u shpallën më të mirat në futbollin italian për sezonin 2022/2023 dhe sulmuesi Viktor Osimen u njoh si lojtari më i mirë në kampionatin më të fortë italian.

Në 32 ndeshje, Osimeni shënoi 26 gola dhe ishte një nga më meritorët për titullin e fituar nga Napoli që priti 30 vjet për Scudetton.

Luciano Spalletti i cili tani është trajner i Italisë për punën e tij në Napoli u shpall trajneri më i mirë dhe gjeorgjiani Kvaratchelchia fitoi çmimin për golin më të mirë.

 Mike Magnan (Milano). Giovanni di Lorenzo (Napoli), Kim Min-Jae (Napoli), Alessandro Bastoni (Inter), Theo Hernandez (Milan). Stanislav Lobotka (Napoli), Hakan Calhanolu (Inter), Nicolo Barella (Inter). Quicha Quarazzelia (Napoli), Victor Osimene (Napoli), Rafael Leao (Milan).

Gjithashtu në ceremoni u nda edhe çmimi “Golden Boy”, i cili tashmë dihej se do të fitohej Jude Bellingham.

“Jam krenar që fitova çmimin Golden Boy, sekreti im ka qenë përgjegjësia që kur isha fëmijë në akademi. I duan që. Dua të përmirësohem çdo ditë dhe të ndihmoj Real Madridin. Fokusi im është në atë. Real Madridi është skuadra më e mirë në botë. Jam i lumtur që kam mundësinë të luaj këtu”, tha Bellingham në ceremoni.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës