Sulmi i Iranit ndaj Izraelit tërhoqi admirimin nga palestinezët e Gazës

Gaza / Foto EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Sulmi iranian ndaj Izraelit u duartrokit nga shumë palestinezë në Gaza si një hakmarrje e rrallë për një ofensivë izraelite në enklavën e tyre, megjithëse disa thanë se dyshonin se Teherani e organizoi sulmin më shumë për shfaqje sesa për të bërë dëme të vërteta. Reuters.

“Për herë të parë pamë disa raketa që nuk u ulën në zonat tona. Këto raketa po shkonin në Palestinën e pushtuar”, thotë Abu Abdallah, duke iu referuar tokës që u bë Izrael në 1948, jo Bregut Perëndimor të pushtuar dhe Gazës.

Shumë në Gaza ndihen të braktisur nga fqinjët e tyre të Lindjes së Mesme pasi Izraeli nisi një ofensivë që ka vrarë më shumë se 33.000 njerëz në përgjigje të sulmeve në territorin izraelit nga Hamasi, i cili vrau 1.200 njerëz dhe mori 253 pengje më 7 tetor.

Megjithatë, mbështetja ka ardhur nga Irani dhe përfaqësuesit e tij rajonalë, veçanërisht aleati i Teheranit, Hezbollahu në Liban, i cili është aleat me sundimtarët islamikë të Gazës, Hamasin.

Pamjet që qarkullonin nga enklava treguan shumë banorë, duke përfshirë brenda tendave të zhvendosjes, duke luajtur muzikë dhe të tjerë duke bërtitur me gëzim Allah Akbar (Zoti është më i madhi) ndërsa qielli ndriçohej nga raketat iraniane dhe përgjimet izraelite.

“Kushdo që vendos të sulmojë Izraelin, guxon të sulmojë Izraelin në një kohë kur e gjithë bota po vepron në shërbim të tij, ai është një hero në sytë e palestinezëve, pavarësisht nëse ndajmë ideologjinë e tyre (iraniane) apo jo”, tha Mayed. Abu Hamza, 52 vjeç, baba i shtatë fëmijëve, nga qyteti i Gazës.

Irani nisi sulmin mbi një sulm të dyshuar izraelit në konsullatën e tij në Siri më 1 prill, i cili vrau komandantët kryesorë të Gardës Revolucionare dhe pas muajsh përleshjesh midis Izraelit dhe aleatëve rajonalë të Iranit të shkaktuara nga lufta e Gazës.

Hamasi, i cili është përfshirë në një luftë me Izraelin në Gaza që nga 7 tetori, mbrojti sulmin e Iranit, duke thënë në një deklaratë se sulmi ishte një "e drejtë natyrore dhe një përgjigje e merituar" ndaj sulmit ndaj konsullatës iraniane.

Komiteti i Rezistencës Popullore Palestineze (PKK), një grup i armatosur që lufton Izraelin përkrah Hamasit në Gaza, tha se përfshirja e Iranit mund të forcojë kauzën palestineze, duke thënë se për Izraelin ishte "gozhda e fundit në arkivolin e tij".

Xhihadi Islamik, i cili ashtu si Hamasi merr mbështetje financiare dhe ushtarake nga Irani, mbrojti sulmin iranian dhe dënoi vendet që ai tha se vepronin si "mburojë mbrojtëse" për Izraelin.

Jo të gjithë ishin mbështetës. Disa palestinezë e panë sulmin si një përpjekje nga Irani për të ruajtur dinjitetin e tij.

"Perde në një copë teatri që shpëton fytyrën... Populli palestinez është i vetmi që paguan çmimin me mishin dhe gjakun e tij," shkroi në Facebook Munir al-Ghagub, një banor i Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli.

Disa të tjerë thanë në mediat sociale se ata besonin se sulmi ishte i koordinuar me Shtetet e Bashkuara në mënyrë që të mos shkaktonte dëme, duke treguar orët që iu deshën dronëve iranianë për t'iu afruar Izraelit dhe duke thënë se kjo i dha Izraelit mjaft kohë për t'i rrëzuar ata.

Ndërkohë, Izraeli vazhdoi sulmet e tij ushtarake në të gjithë Rripin e Gazës, duke vrarë 43 palestinezë dhe duke plagosur 62 të tjerë në 24 orët e fundit, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit.

Në incidentin e fundit, një grua palestineze u vra dhe 23 të tjerë u plagosën kur forcat izraelite hapën zjarr ndaj dhjetëra njerëzve që u përpoqën të ktheheshin në veri të Gazës nga jugu, thanë mjekët dhe banorët. Deri më tani nuk ka asnjë koment nga Izraeli për vdekjen e gruas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës