Sulmet ndaj rafinerive ruse mund të prishin tregjet globale të naftës

Foto: Reuters

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë “IEA” mbështeti qëndrimin e Shteteve të Bashkuara se sulmet nga dronët ukrainas ndaj rafinerive ruse të naftës mund të prishin tregjet globale të produkteve të naftës, raporton Ukrinform.

Rreth 500.000 deri në 600.000 fuçi në ditë të kapacitetit të rafinimit të naftës së papërpunuar të vendit mund të mbyllen këtë tremujor në bazë bruto, përpara se të plotësohen të njëjtat sasi, tha IEA në raportin e saj mujor.

Mbyllja e këtyre rafinerive ose njësive për katër deri në tetë javë për riparime "mund të nënkuptojë një humbje të konsiderueshme" të eksporteve të produkteve të naftës ruse, beson Agjencia, dhe tregjet ndërkombëtare që mbështeten në eksportet ruse të naftës, naftës dhe avionëve do të përballen me probleme. .

IEA i bëri jehonë në mënyrë efektive një deklarate të Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA, Lloyd Austin, i cili paralajmëroi se sulmet ukrainase "mund të kenë një efekt të dëmshëm" në tregun global të energjisë.

Deri më tani, rënia e prodhimit të rafinerisë së naftës ka qenë shumë më e vogël.

Të dhënat e IEA treguan se të dhënat zyrtare javore për rafineritë ruse deri në fund të marsit përputheshin me vëllimet e prodhimit të papërpunuar prej 5,0 deri në 5,2 milionë fuçi në ditë.

Rafinerët rusë përpunuan mesatarisht 5,25 milionë fuçi në ditë në tre ditët e para të prillit.

Llogaritjet e Bloomberg bazuar në të dhënat historike tregojnë se pavarësisht një rikthimi që nga mesi i marsit, prodhimi ditor i rafinimit mbetet shumë nën 5,78 milionë fuçi naftë të përpunuar në ditët e para të prillit të kaluar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës