Dënimi me burg i Suu Kyi u reduktua nga katër në dy vjet

Aung San Suu Kyi
E dënuar Aung San Suu Kyi, ish-udhëheqëse e Mianmarit / Foto EPA-EFE / FRANCK ROBICHON / PISHINË

Udhëheqësja e rrëzuar e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, i është ulur dënimi nga katër në dy vjet burg, pas një faljeje të pjesshme të dhënë nga një qeveri e emëruar nga ushtria, tha televizioni shtetëror.

Më herët, një gjykatë në Mianmar e shpalli Suu Kyi-n, i cili u rrëzua në një grusht shteti më 1 shkurt, fajtor për nxitje të trazirave dhe shkelje të kufizimeve të vendosura nga koronavirusi.

Vendimi i gjykatës shkaktoi dënim nga komuniteti ndërkombëtar.

Burimi: MIA

Video e ditës