Është ulur numri i të vdekurve dhe të infektuarve me Covid-19 në Greqi

Personi mjekësor dhe pacienti i infektuar me koronavirus në Greqi / Foto: EPA-EFE / YANNIS KOLESIDIS

Në periudhën nga 1 deri më 7 gusht 2022, numri i vdekjeve nga Covid-18 është ulur me 19 për qind dhe numri i të infektuarve në Greqi është ulur me 19 për qind, thuhet në raportin javor të Organizatës Kombëtare të Shëndetit Publik për situatën me. pandemia në vend, njoftoi korrespondenti i MPB-së nga Athina.

Javën e kaluar janë regjistruar 100 raste me Covid-421, nga të cilat 19 për qind janë riinfeksione, dhe janë kryer 21 teste, me një normë pozitive prej 728 për qind, krahasuar me 373 për qind një javë më parë.

314 persona vdiqën dhe 2343 dhe 2195 pacientë u shtruan në spitalet greke në periudhën specifike, ndërsa gjithsej 120 persona u lidhën në repartet e kujdesit intensiv në spitalet greke.

Që nga fillimi i pandemisë, në Greqi janë konfirmuar 4 raste me Covid-577 dhe kanë vdekur 675 persona.

Video e ditës