Gruaja më e bukur jugosllave jetoi si në një përrallë, por përfundoi si në një tragjedi të lashtë

Nikica Marinovic
Foto: Profimedia

Askush në vendet e ish-Jugosllavisë, edhe duke jetuar në një shtet të përbashkët, nuk arriti suksesin e të bukurës. Nikica Marinoviq nga Dubrovniku, i cili u shpall nënkampion i parë në konkursin e Miss World në 1966 në Londër. Jeta e kësaj bukuroshe kroate dukej si një përrallë, por pas komploteve hollivudiane, ajo përfundoi si një tragjedi e lashtë.

Nikica do të gjendet rastësisht në përzgjedhjen e gruas më të bukur në botë. Gjegjësisht, e përjavshmja e grave "Bazar" në atë kohë mori të drejtat për t'u zgjedhur Miss Jugosllavia, dhe meqenëse kryeredaktorja nuk ishte e kënaqur me kandidatët e regjistruar, ajo do të vendosë të shkojë vetëm në kërkim të bukurive anonime.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga ik ⚜ ⚜️ ⚜️ (@ikone_stila)

Në kërkim, ai do të takojë Nikica Marinovi, atëherë ende një nxënëse e vogël e shkollës së mesme, e cila do të ketë detyrën e vështirë të bindë prindërit e tij konservatorë që të lejojnë që ajo të tregojë bukurinë e saj në të gjithë Jugosllavinë.

Vetë Nikica është e turpshme, kështu që ajo do të hezitojë për një kohë të gjatë nëse duhet të shfaqet me rroba banje me dy pjesë, por në fund ajo ende do t'i dorëzohet këmbënguljes së fortë të pronarëve të atëhershëm të licencës Miss World.

Në Londër ajo përshëndetet si perëndeshë - ajo është miss -i i parë nga vendet e bllokut socialist dhe është një surprizë e këndshme për publikun atje. Të gjithë presin një grua me një pamje të ashpër, ndoshta edhe një burrë, por Nikica ishte mishërimi i një gruaje dhe bukurie engjëllore.

Edhe sot, spekulohet se titulli i shpëtoi asaj vetëm sepse ajo vjen nga një vend komunist, dhe gjoja audienca e mirëpriti vendimin me pakënaqësi të dukshme se Nikica nuk është fituese.

Foto: Profimedia

 

Pasi pushtoi planetin me bukurinë e saj, Nikica u transferua në Beograd. Interesante, ajo hodhi poshtë regjisorin e famshëm Roberto Rossellini i cili i ofroi asaj një rol në filmin e tij, por ajo atëherë mendoi se nuk ishte gati për industrinë brutale të Hollivudit.

Në kryeqytetin serb, kjo zonjë do të dashurohet me shkrimtarin dhe regjisorin Vuk Vuch, dhe kjo dashuri u kurorëzua me martesën dhe lindjen e djalit të saj George. Sidoqoftë, më pak se pesë vjet më vonë, pasoi një divorc, por kësaj gruaje fatale nuk i munguan kurrë kërkuesit ...

 

 

Kështu shpejt në jetën e saj u shfaq regjisori i famshëm Zdravko Shotra, të cilit i tha gjithashtu po fatin, dhe çifti merr një djalë Marko. Kjo martesë gjithashtu nuk mbijeton - kolapsi pasoi në 1980.

"Fillimisht nuk u dashurova me shoqëruesen e parë të Miss World, kështu që ta thërras në xhirime - u dashurova gjatë xhirimeve. Njerëzit përreth meje ishin absolutisht xhelozë për Nikicën. Ata më thoshin… Domethënë, është e vështirë të ruash intimitetin e një martese artistike, dhe ata pak që ia dolën, do të thotë se këta njerëz kishin inteligjencë të mjaftueshme. "Unë nuk e kisha atë dhe më vjen shumë keq për këtë," tha Shotra në atë kohë.

Pas dy divorcesh, Nikica po tërhiqet nga jeta publike dhe do t'i kushtohet biznesit të saj - një butik i vogël në Knez Mihailova, i cili do të jetë shumë i popullarizuar, shumë njerëz thjesht vijnë për ta parë atë. Por atëherë emri i saj përmendet gjithnjë e më pak, dhe në një moment ajo do të humbasë çdo gjurmë dhe do të shfaqen thashethemet e trishtueshme - se ajo është në depresion të madh, se ajo shpesh viziton një psikiatër dhe se i kanë mbaruar paratë.

Ajo thuhet se jetoi shumë e vetme dhe ndërpreu çdo kontakt, madje edhe me miqtë e saj më të ngushtë, dhe ata që mbeten me të pohojnë se ajo është shumë e pakënaqur dhe se i mungon tmerrësisht Dubrovniku, veçanërisht gjatë luftës.

Se kjo është vërtet e vërtetë dëshmohet nga një nga rubrikat e saj të fundit të botuara në revistën "Vreme", të cilën ajo ia kushton qytetit të saj të lindjes, dhe ndoshta fjalia "Të jetosh dhe të mallosh për Dubrovnikun, kjo jam unë!" Flet më mirë se sa e ndjerë.

Në Nëntor 2008, Nikica vendosi të qëndrojë në rrugën e agonisë së saj - duke marrë një dozë vdekjeprurëse të pilulave të gjumit, pa një letër lamtumire ose mesazh. Ai ishte 61 vjeç.

Video e ditës