Stjuardesa më e vjetër në botë: Beth Nash theu gjithashtu rekordin Guinness

Beth Nash
Beth Nash / Foto: Eric BARADAT / AFP / Profimedia

Një grua nga Bostoni, SHBA theu rekordin si stjuardesë me mandatin më të gjatë në botë, konfirmuar nga Libri i Rekordeve Botërore Guinness.

Beth Nash (86) filloi të punojë si stjuardesë në vitin 1957 për Eastern Airlines dhe ka vazhduar të punojë për American Airlines edhe sot e kësaj dite pa asnjë ndërprerje në punësim. Guinness konfirmoi rekordin botëror më 1 korrik.

Nash thotë se e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së saj në rrugën Nju Jork-Boston-Uashington në mënyrë që të mund të kthehej në shtëpi natën dhe të kujdesej për djalin e saj me aftësi të kufizuara.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Ndege Tz (@aviationmediatz)

Guinness thotë se Nash është aktualisht stjuardesa më e vjetër në botë. Duke festuar 60 vjetorin e tij me kompaninë në 2017, Nash vuri në dukje se biznesi ka ndryshuar ndjeshëm gjatë viteve.

“Duhet të kishe një gjatësi të caktuar, duhet të kishe një peshë të caktuar. Dikur ishte e tmerrshme. “Nëse fitoni disa kilogramë, duhet të vazhdoni të peshoni veten dhe nëse qëndroni kështu, ata do t'ju shkurtojnë pagën”, tha ajo për WJLA-TV.

 

Video e ditës