Libri më i vjetër i krishterë do të dalë në ankand

bibla
piksele

Libri më i vjetër fetar i krishterimit, sipas shtëpisë së ankandit Christie's, do të dalë në shitje në qershor. Kodiku Crosby-Shoyen, i shkruar me shkrim koptik në papirus në Egjipt, daton midis viteve 250-350 pas Krishtit.

Besohet gjithashtu të jetë një nga librat më të vjetër në ekzistencë dhe mund të shitet për 3,8 milionë dollarë. Libri liturgjik është prodhuar në një nga manastiret e para të krishtera dhe përmban tekstet e plota të dy librave biblikë, raporton BBC.

Teksti ka "rëndësi monumentale si një dëshmi e përhapjes më të hershme të krishterimit në të gjithë Mesdheun", tha Eugenio Donadoni, specialist i lartë në libra dhe dorëshkrime në Christie's.

"Murgjit më të hershëm në Egjiptin e Epërm në manastirin më të hershëm të krishterë përdorën pikërisht këtë libër për të festuar festimet më të hershme të Pashkëve, vetëm disa qindra vjet pas Krishtit dhe vetëm njëqind vjet pasi u shkrua Ungjilli i fundit," shpjegoi Donadoni.

Libri është pjesë e Papirusit Bodmer, një koleksion i disa teksteve të zbuluara në vitet 1950 që përfshijnë shkrime të shenjta të krishtera, pasazhe biblike dhe literaturë pagane. Vetë dorëshkrimi përmban tekste duke përfshirë letrën e parë të plotë të Pjetrit, Librin e Jonait dhe Predikimin e Pashkëve.

104 faqet ose 52 fletët u shkruan nga një skrib në agimin e krishterimit, gjatë një periudhe prej 40 vjetësh. Libri është një nga tekstet më të vjetra në botë, sipas shtëpisë së ankandeve. Ruajtja e tij e jashtëzakonshme i atribuohet klimës së thatë të Egjiptit, tha Donadoni.

Kodiku u ble nga Universiteti i Misisipit, ku qëndroi deri në vitin 1981 dhe u ble disa herë përpara se të blihej nga koleksionisti norvegjez i dorëshkrimeve Dr. Martin Schojen në vitin 1988.

Dr. Schoen po nxjerr në ankand dorëshkrimin së bashku me pjesë të tjera nga koleksioni i tij, i cili është një nga arkivat më të mëdha të dorëshkrimeve në botë. Kodiku është i ekspozuar në Christie's New York dhe do të qëndrojë atje deri më 9 prill. Ajo do të dalë në ankand më 11 qershor në Londër, me një çmim të vlerësuar të shitjes midis 2,6 dhe 3,8 milionë dollarë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës