Albumi më i shitur i të gjitha kohërave: 40 vjet nga kryevepra Thriller e Michael Jackson

Foto: Screenshot / YouTube

Mbreti i Pop-it Michael Jackson publikoi albumin Thriller nesër, më 30 nëntor, saktësisht katër dekada më parë. Domethënë, nuk është vetëm albumi i tij më i famshëm, por është edhe albumi muzikor më i shitur i të gjitha kohërave, me një vlerësim prej 65 deri në 110 milionë kopje të shitura.

Thriller ishte një sukses i madh, duke u renditur në Billboard 200 për 37 javë dhe në top 10 për 80 javë rresht. Shtatë këngë nga albumi u publikuan si single dhe të gjitha hynë në dhjetëshen e parë të tabelës Billboard Hot 100.

Albumi gjithashtu fitoi tetë çmime rekord Grammy në 1984, duke përfshirë albumin e vitit, dhe "Beat It" u emërua Kënga e Vitit.

Pavarësisht polemikave të shumta ndër vite, Jackson është ende i njohur sot dhe muzika e tij “transmetohet” më shumë se 35 milionë herë në muaj në platforma muzikore si Spotify.

Ky projekt muzikor e vendosi Jackson në mesin e yjeve dominante të pop-it të fundit të shekullit të 20-të dhe e lejoi atë të thyente barrierat racore. Ky është një nga albumet e para muzikore që përdor videot muzikore si mjete të suksesshme promovuese dhe videot për këngët "Thriller", "Billie Jean" dhe "Beat It" shfaqen ende në televizionin muzikor edhe sot e kësaj dite.

Megjithatë, pavarësisht suksesit të albumit në krye të listës, Jackson fillimisht nuk arriti të depërtonte në muzikën MTV. Redaktorët e televizionit refuzuan të transmetonin videon për këngën "Billie Jean", duke argumentuar se muzika e zezë "nuk përshtatej" në orarin e MTV, ku dominohej nga muzika rock dhe muzika e bërë nga të bardhët.

I indinjuar nga situata, kreu i botimeve të CBS, Walter Yetnikoff, kërcënoi se do ta denonconte publikisht MTV-në si një stacion televiziv racist dhe do t'i ndalonte të gjithë artistët e saj, përfshirë rrokerët, të shfaqeshin atje.

Jetnikoff fitoi betejën me "MTV", por më pas hyri në konflikt me vetë Jackson sepse muzikanti i kërkoi atij një milion dollarë për regjistrimin e videos së "Thriller". Jackson dëshironte të bashkëpunonte me regjisorin e famshëm të filmit John Landis dhe Yetnikoff mendoi se e gjithë ideja nuk kishte kuptim, sepse albumi kishte qenë tashmë në krye të listave për një kohë të gjatë.

Megjithatë, Jackson e realizoi idenë e tij dhe regjistroi një video me cilësi të lartë me kohëzgjatje prej 14 minutash, e cila u shfaq premierë në një kinema para dhjetëra personazheve të famshëm në Hollywood. Pjesa tjetër është histori.

 

Video e ditës