Këngëtarja më e pafat jugosllave: Teksa po shkonte në varrimin e njërës motre, tjetra i vdiq para syve

Jadranka Stojakovic / Foto: Screenshot/Youtube

Këngëtarja jugosllave Jadranka Stojakoviq, i cili vdiq në këtë ditë të 2016-ës, la pas një sërë bimësh me gjelbërim të përhershëm, duke përfshirë "Sve smo mogli mi", "Sto te ná" dhe "Ka një marrëdhënie të fshehtë". Megjithatë, ajo u kujtua edhe pas jetës së vështirë, shkruan "Style".

Në një bisedë për një media, vetë këngëtarja ka folur për jetën e saj.

“Jeta ime ka qenë e vështirë që në fëmijëri. Deri në moshën pesëvjeçare kam jetuar me nënën time, e cila lëvizte nga një vend në tjetrin, më pas u vendosa te gjyshja dhe më pas u kujdesën për mua daja dhe tezja. Dhe ata u shpërngulën në të gjithë Gjermaninë, Norvegjinë dhe Spanjën”, tha ajo, e cila për shkak të shpërnguljeve të shpeshta, e filloi karrierën e saj muzikore jashtë kufijve të ish-Jugosllavisë.

Jadranka Stojaković performancat e para muzikore i pati në klubet e xhazit amerikan në Gjermani dhe talenti i saj e çoi në Japoni. Megjithatë, karriera e saj e suksesshme u ndërpre nga lufta në Jugosllavi. Siç tha edhe vetë, nuk mund ta shijonte suksesin e saj sepse vazhdimisht mendonte se si ishin të dashurit e saj dhe nëse ishin gjallë.

Gjatë qëndrimit në Japoni, ku jetoi për 23 vjet, gjatë luftës së viteve nëntëdhjetë, asaj i morën banesën në Sarajevë.

Menjëherë pas kësaj ngjarje fatkeqe i ka ndodhur një tragjedi e madhe familjare – i ka vdekur motra. Pasi mori lajmin e hidhur, Jadranka udhëtoi nga Japonia për të marrë pjesë në funeralin e motrës së saj, pa e ditur se do të merrte një goditje tjetër të jetës.

Gjegjësisht, kur ajo shkoi në varrimin e motrës së saj, rrugës për në varreza i ndodhi para syve një tragjedi e paimagjinueshme – motra tjetër i vdiq në një aksident trafiku.

E thyer nga ngjarjet e tmerrshme që i ka rregulluar fati, këngëtarja mblodhi forcat dhe vazhdoi jetën e saj, derisa fati i keq i trokiti sërish në derë. Gjegjësisht, këngëtarja në vitin 2010 ra në skenë dhe u plagos dhe kjo ia ndryshoi tërësisht jetën. Shëndeti i saj u përkeqësua shpejt dhe ajo u diagnostikua me sëmundje të neuroneve motorike, ose sklerozë anësore amiotrofike, e cila e la atë plotësisht të palëvizshme.

Ajo po i humbiste forcat gjithnjë e më shumë dhe duke qenë se nuk mund ta kthente banesën në Sarajevë, e vazhdoi jetën në Banja Luka, ku kaloi ditët e fundit të jetës.

Me gjithë fatkeqësitë e jetës, Stojakoviç ruajti një shpirt të gëzuar deri në fund të jetës së saj dhe në një nga intervistat e fundit foli për lumturinë dhe mendimet pozitive që i dhanë forcë për të luftuar në jetë.

“Është interesante kur në jetë njeriu pyet veten: “Çfarë është lumturia?”. dhe sa me vetëdije ndikojmë në mendimet tona, në veprat tona të mira. Nëse më pyesni se çfarë do të doja, do të ishte gjithçka. Do të doja që njerëzit të mendojnë për veten dhe jetën e tyre”, ka thënë ajo në një nga intervistat e fundit për “Dnevni Avaz”.

Me atë rast këngëtarja pranoi se shumë e kishin harruar.

“Nuk më kujtohet kush më ka vizituar së fundmi. Kam ikur. Kaq, nuk kam as zë. Nuk mundem më, sëmundja më ka marrë gjithçka. Nuk mund të luaj më, por shpesh ëndërroj për muzikën. Unë jetoj gjithë jetën me të dhe ëndërroj të kem koncerte. E ndjej ende, e dëgjoj ende”, ka shtuar ajo për “Dnevni Avaz”.

Jadranka Stojakoviç vdiq në moshën 66 vjeçare në një shtëpi pleqsh në Banja Luka, Bosnje dhe Hercegovinë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës