Të paktën një viktimë në sulmin rus në Kiev

Foto: @venik44 / Twitter

Forcat e mbrojtjes ajrore të Ukrainës shkatërruan më shumë se 20 dronë në sulmet ajrore të kryera nga Rusia në Kiev në orët e hershme të mëngjesit, thanë zyrtarët ushtarakë ukrainas.

Sot, në orët e para të mëngjesit, Rusia nisi një valë të re sulmesh në Kiev, duke vrarë të paktën një person dhe duke plagosur katër të tjerë.

Duke e quajtur atë një sulm "masiv" të kryer në disa valë, kreu i administratës ushtarake të Kievit, Sergey Popko, tha në Telegram se Rusia e kreu sulmin duke përdorur vetëm dronët Shahed të prodhuar nga Irani.

Ky ishte sulmi i tretë në kryeqytetin e Ukrainës në 24 orët e fundit. Nuk dihet se sa dronë ka lëshuar Rusia në total.

Sulmet e sotme ishin sulmi i 17-të ajror rus në Kiev këtë muaj dhe erdhën pasi qyteti u sulmua dy herë dje, duke përfshirë një sulm të pazakontë gjatë ditës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës