Të paktën 31 viktima në një aksident autobusi në Mali

Foto: MIA

Të paktën 31 njerëz vdiqën të martën në një aksident autobusi në Malin perëndimor pranë qytetit të Kenyeba, tha ministria e transportit. Aksidenti ndodhi në orën 17:XNUMX me orën lokale kur autobusi që po udhëtonte për në Burkina Faso ra nga ura në lumë.

“Shkaku i mundshëm i aksidentit është humbja e kontrollit mbi mjetin nga drejtuesi”, thuhet në deklaratë. Ai shtoi se viktimat përfshinin qytetarë të Malit dhe vendeve të tjera në nënrajonin e Afrikës Perëndimore.

Aksidentet e trafikut janë të zakonshme në Afrikën Perëndimore, ku transporti publik shpesh është i mbipopulluar dhe i rregulluar dobët. Sipas të dhënave të OKB-së për vitin 2023, nga të gjitha viktimat e trafikut në botë, rreth një e katërta vdiqën në Afrikë, që përfaqëson vetëm dy përqind të të gjitha automjeteve në botë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës