Të paktën 200 të vrarë dhe 400 të plagosur në sulmin e Azerbajxhanit në Nagorno-Karabakh

Të paktën 200 njerëz janë vrarë dhe 400 janë plagosur në operacionin ushtarak të Azerbajxhanit në Nagorno-Karabakh të populluar nga armenët. Këtë informacion e ka publikuar në rrjetet sociale përfaqësuesi për mbrojtjen e të drejtave të njeriut në Nagorno-Karabakh, Gegam Stepaniyan.

Të martën, Azerbajxhani nisi një operacion ushtarak në Nagorno-Karabakh, i cili përfundoi pas 24 orësh me një marrëveshje me armenët për të dorëzuar armët dhe për të negociuar riintegrimin e territorit të shkëputur në Azerbajxhan. Negociatat janë planifikuar për nesër.

Sot, pas nënshkrimit të armëpushimit, presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev njoftoi në një fjalim televiziv se Azerbajxhani "ka rivendosur sovranitetin e tij në Nagorno-Karabakh".

Aliyev tha se "separatistët kanë filluar të dorëzojnë armët dhe të lënë pozicionet e tyre ushtarake" në përputhje me marrëveshjen e armëpushimit.

Ai tha se ushtria e tij kishte "shkatërruar shumicën" e forcave dhe pajisjeve të "separatistëve" që kanë kontrolluar rajonin e thyer malor që nga lufta e parë me Azerbajxhanin në vitet 1990, kur u shemb Bashkimi Sovjetik.

“Procesi i tërheqjes së njësive ilegale armene nga pozicionet e tyre ka filluar. Ata pranuan kushtet tona dhe filluan të dorëzonin armët. "Azerbajxhani ka rivendosur sovranitetin falë masave të suksesshme anti-terroriste," tha Aliyev.

Azerbajxhani e quajti operacionin e tij në Nagorno-Karabakh "anti-terrorist".

Aliyev vlerësoi në mënyrë të pazakontë qëndrimin e Armenisë fqinje, rivalit të madh të vendit të tij, e cila dje dhe sot nuk dërgoi trupa për të mbrojtur Nagorno-Karabakun.

Ai vlerësoi se ky qëndrim i Armenisë do të ndikojë pozitivisht në procesin e paqes.

Ai është zotuar të respektojë të gjitha të drejtat e armenëve në Nagorno-Karabakh, i cili ka një popullsi prej 145.000 banorësh, edhe pse Rusia dhe autoritetet lokale tashmë kanë evakuuar mijëra prej tyre si masë paraprake.

Aliyev pranoi se azerbajxhanët u vranë dhe u plagosën në përleshje, por nuk tha se sa.

Palët ndërluftuese do të takohen nesër në qytetin e Azerbajxhanit Yevlakh për bisedimet e para mbi "riintegrimin" e Nagorno-Karabakut në Azerbajxhan.

Në Jerevan, protestuesit, të indinjuar për shkak se kryeministri i Armenisë nuk mbrojti Nagorno-Karabakun, hodhën shishe dhe gurë ndaj policisë para selisë së qeverisë, raporton gazetari i France Press.

Policia përdori granata trullosëse dhe paralajmëroi se do të përdorte "masa speciale" nëse nuk rivendosej rendi.

Rajoni malor i Nagorno-Karabakut dhe disa territore përreth kanë qenë nën kontrollin armen që nga përfundimi i luftës separatiste në vitin 1994, por Azerbajxhani i rimori ato territore në një luftë gjashtëjavore në vitin 2020.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës