Të paktën 20 anëtarë të IS u arratisën nga një burg sirian pas tërmetit

Foto nga burgu MPB

Pas tërmetit vdekjeprurës që goditi Sirinë dje, të burgosurit u revoltuan dhe kërkuan të liroheshin, me të paktën 20 të arratisur nga burgu, i cili mban kryesisht anëtarë të grupit të Shtetit Islamik, tha ai. AFP burim nga institucioni.

Burgu i policisë ushtarake në qytetin Rajo pranë kufirit turk mban rreth 2.000 të burgosur, nga të cilët rreth 1.300 janë luftëtarë të dyshuar të IS. Aty ka edhe të burgosur dhe luftëtarë nga forcat e udhëhequra nga kurdët.

“Pasi ndodhi tërmeti, Rayo u godit dhe të burgosurit filluan trazirat dhe morën kontrollin e pjesëve të burgut”, tha një zyrtar në burgun Rayo, i cili kontrollohet nga fraksionet proturke.

"Rreth 20 të burgosur që besohet se ishin militantë të IS-it u arratisën," shtuan ata.

Tërmeti me magnitudë 7,8 - i cili u pasua nga dhjetëra pasgoditje në rajon - shkaktoi dëme në burg, me mure dhe dyer të çara, shtoi burimi.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Mbretërinë e Bashkuar tha se nuk mund të konfirmonte nëse të burgosurit ishin arratisur, por konfirmoi se kishte pasur një trazirë.

Në pjesët e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim, të paktën 733 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 2.100 janë plagosur, sipas grupit të shpëtimit të Helmetave të Bardha.

Incidenti i Rajos pasoi një sulm të IS në dhjetor në një kompleks sigurie në ish-kryeqytetin e tyre de facto sirian, Raqqa, i cili kishte për qëllim lirimin e kolegëve xhihadistë nga burgu atje.

Gjashtë anëtarë të forcave të sigurisë të udhëhequra nga kurdët që kontrollojnë zonën u vranë në sulmin e penguar.

Konflikti në Siri filloi në vitin 2011 me një goditje brutale të protestave paqësore dhe është përshkallëzuar duke tërhequr fuqitë e huaja dhe xhihadistët globalë.

Gati gjysmë milioni njerëz janë vrarë dhe konflikti ka detyruar rreth gjysmën e popullsisë së vendit të paraluftës të largohen nga shtëpitë e tyre, me shumë që kërkojnë strehim në Turqi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës