Të paktën 1.000 viktima nga tërmeti në Siri

Foto: Twitter

Në tërmetet që goditën sot Turqinë dhe Sirinë, më shumë se 1.000 njerëz vdiqën vetëm në Sirinë veriore.

Numri i të vdekurve në zonat e kontrolluara nga qeveria është rritur në 570, tha ministria e shëndetësisë e vendit.

Të paktën 430 njerëz kanë vdekur në pjesët e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim të vendit, sipas grupit të shpëtimit të Helmetave të Bardha.

Kontrolli i Sirisë veriore është i ndarë midis qeverisë, forcave të udhëhequra nga kurdët dhe grupeve të tjera rebele konfliktuale.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës