Krokodili më i madh në botë mbush 120 vjeç, duke u ofruar shkencëtarëve njohuri të reja mbi jetëgjatësinë

Foto: Pexels/ Pixabay

krokodili Cassius, i cili që nga viti 2011 është shpallur krokodili më i madh në botë, në robëri, mbushi 120 vjeç, shkruan "Shkenca e gjallë" (Shkenca e gjallë).

Krokodili, kur u kap në vitin 1984, në Parku Marineland, Australi, vlerësohej të ishte rreth 30 deri në 80 vjeç. Gjatësia e saj në atë kohë ishte e barabartë 5,13 metra, kështu që u regjistrua në Librin e Rekordeve Guinness si krokodili më i madh në botë.

“Ishte 5,13 metra i gjatë dhe të paktën 15 centimetra i mungonin bishtit dhe feçkës. Ai ishte një krokodil i madh i vjetër në atë kohë. Krokodilët e asaj madhësie nuk janë normalë”, tha Graham Webb, një studiues krokodili që mori pjesë në kapjen e krokodilit.

Pas gati 40 vjetësh, krokodili ende jeton në Marineland, Australi dhe jetëgjatësia e tij po u jep shkencëtarëve shpresë dhe njohuri të reja.

Mbajtësit e parkut thonë se edhe pse është i rritur, krokodili Cassius ka ende shumë energji dhe është gjithmonë gati për të ndërvepruar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës