Protestat më të mëdha që nga rënia e komunizmit në 1989: Gjysmë milioni polakë në rrugë

Protesta në Varshavë. Foto: EPA

Dolën gjysmë milioni polakë sot në rrugët e Varshavës mbi protestë kundër qeverisë nacionaliste populiste, pak muaj para zgjedhjeve parlamentare të vjeshtës, njoftuan organizatorët. Tubimi duket të jetë më i madhi në vend që nga rënia e komunizmit në vitin 1989, raportoi agjencia franceze e lajmeve AFP, dhe Reuters i Britanisë vlerësoi se procesioni në Varshavë ishte të paktën 1,5 kilometra i gjatë.

Të ardhur nga e gjithë Polonia, protestuesit, të veshur ngjyrat polake të bardha dhe të kuqe si dhe në ngjyrat e Bashkimi Evropian iu përgjigj thirrjes së kreut të partisë kryesore opozitare centriste Platforma Qytetare, ishiot lideri i Këshillit Evropian dhe ish Kryeministri Donald Tusk, për të protestuar kundër “kostos së lartë të jetesës, mashtrimit dhe gënjeshtrës, në favor të demokracisë, zgjedhjeve të lira dhe BE-së”.

Disa mbanin maska ​​të liderit të partisë në pushtet Jaroslaw Kaczynski me fjalën "turp" të shkruar mbi to. Udhëheqësit e shumicës së partive opozitare kanë inkurajuar mbështetësit e tyre që t'i bashkohen marshimit të madh kundër partisë populiste nacionaliste në pushtet Pravda i Pravda (PiS), liderit të saj Kaczynski dhe aleatëve të tij.

Mori pjesë edhe Lech Walesa

"Mjaft!", "Nuk duam një Poloni autoritare", "Evropë, kërkojmë falje për PiS" dhe "PiS". në urinë" qëndron në postera që synojnë shumicën që ka qenë në pushtet në Poloni për gati tetë vjet, me zgjedhjet e ardhshme parlamentare të planifikuara për në vjeshtë.

Me zemrat e bardha dhe të kuqe të ngjitura në gjoks, përfaqësuesit e platformës udhëhoqën marshimin të shoqëruar nga lideri legjendar i sindikatës së parë të lirë të botës komuniste në vitet 1980, Lech Walesa, fitues i Çmimit Nobel për Paqen në 1983.

Në një fjalim të shkurtër, Tusk vuri në dukje se misioni i opozitës është "i krahasueshëm për nga rëndësia" me atë të viteve 1980 dhe me luftën kundër komunizmit në atë kohë.

- Ne jemi sot këtu që e gjithë Polonia, e gjithë Evropa, e gjithë bota të shohë sa të fortë jemi, sa të gatshëm jemi të luftojmë për liri dhe demokraci, si 30 dhe 40 vjet më parë. - tha Tusk.

Duke qenë se ka munguar në skenën politike për një kohë të gjatë, Walesa tha se po priste me "durim" ditën kur partia nacionaliste dhe lideri i saj Kaczynski do të duhej të largoheshin.

- Zoti Kaczynski, ne erdhëm për ju. Ka ardhur ajo ditë - tha Valens.

Anketat parashikojnë "i ngushtë" zgjedhjet

Data e protestës, të cilën opozita e sheh si një moment vendimtar në marshimin e saj drejt një fitoreje përfundimtare zgjedhore, është 34-vjetori i zgjedhjeve të para pjesërisht të lira në Poloni, të cilat përshpejtuan rënien e komunizmit në Evropë. Protestat u organizuan edhe në qytete të tjera polake.

- ТUnë jam këtu sepse liria është e rëndësishme, sepse të gjithë duhet të ndihen të sigurt, kjo është një protestë e njerëzve të lirë, besoj se ndryshimet tashmë po ndodhin. - Eva Joakimowicz, një protestuese nga Chelm në Poloninë lindore, i tha Reuters në Varshavë.

Pavarësisht kritikave masive ndaj PiS brenda dhe jashtë vendit, i cili është akuzuar për minimin e sundimit të ligjit, duke e kthyer median shtetërore në zëdhënëse të qeverisë dhe për mbështetje për homofobinë, sondazhet tregojnë se zgjedhjet pas verës do të jenë i pasigurt.

Lufta e Rusisë në Ukrainën fqinje ka forcuar qeverinë Ligj dhe Drejtësi (PiS), e cila është shfaqur si zëri kryesor anti-Kremlin në Evropë. Qeveria e kryeministrit Mateusz Morawiecki mohon minimin e çdo norme demokratike dhe thotë se synon të mbrojë vlerat tradicionale të krishtera nga presionet liberale nga Perëndimi dhe ta bëjë ekonominë më të drejtë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës