Kriza më e madhe e urisë në botë kërcënon Sudanin

foto: MIA

Sudani po përballet me një zi buke që mund të jetë më e keqja që ka parë bota në Etiopi 40 vjet më parë, paralajmërojnë zyrtarët amerikanë, pasi dërgesat e ndihmave vazhdojnë të bllokohen nga ushtritë ndërluftuese, por furnizimet me armë për të dyja palët vazhdojnë të rrjedhin.

Apeli humanitar i Kombeve të Bashkuara për vendin ka marrë vetëm 16 për qind të mjeteve që i nevojiten, raporton MIA.

"Ne kemi nevojë që bota të zgjohet nga fatkeqësia që po ndodh para syve tanë," u tha gazetarëve Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e SHBA në OKB, raporton The Guardian.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës