Tenisti më i mirë maqedonas Kalin Ivanovski do të luajë në finalen e Futures në Shkup

foto: mtftennis.mk

Sot në ndeshjen gjysmëfinale të Futures në Shkup Kalin Ivanovski me rezultatin 2:1 në sete, ai eliminoi farën e pestë të turneut, Ergi Kirkin nga Turqia, pas dy orë e nëntë minuta lojë.

Kundërshtari e fitoi setin e parë me 3:6, por në dy të radhës tenistja më e mirë maqedonase u kundërpërgjigj bindshëm me 6:2 dhe 6:2.

Ivanovski, i cili është fisi i katërt i turneut, në finale do të luajë kundër francezit Sasha Weinburg.

Fituesi i tretë Weijenburg triumfoi ndaj kroatit Vito Tonjec në gjysmëfinale pas një orë e 26 minuta lojë me 7:6 (5) dhe 6:1.

Për tenistin francez kjo është finalja e tretë këtë vit, ndërsa dy javë më parë ai luajti edhe në kualifikueset në Roland Garros.

Vaijenburg tashmë ka fituar një titull në turneun aktual në Shkup, gjegjësisht së bashku me bashkatdhetarin e tij Antoine Oang, si mbajtës të dytë, janë fitues në garën e dyfishtë. Në finale ata mposhtën çiftin bullgar Janaki Milev dhe Petr Nestorov me 6:1 dhe 6:2.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës