Çmimi për filmin më të mirë për filmin "M" të Vardan Tozias në një festival në Nju Jork

Filmi “M” i Vardan Tozias fitoi një çmim në Nju Jork

Filmi “M” i Vardan Tozisë fitoi çmimin e filmit më të mirë në edicionin e Nju Jorkut të festivalit “Dances with films”.

- Jam i kënaqur që marr çmimin për filmin më të mirë në edicionin e sivjetmë të "Dances with films" në Nju Jork. Ishte një nder i madh dhe një eksperiencë unike të isha pjesë e përzgjedhjes zyrtare të këtij festivali të jashtëzakonshëm, me kineast kreativ dhe pa kompromis, në një event që u shndërrua në një shtytës të frymës filmike amerikane dhe ndërkombëtare - thotë regjisori Vardan Tozia, i cili personalisht. mori çmimin në Nju Jork.

Në këtë festival premierën amerikane e pati filmi maqedonas “M”.

Sipas USA Today, festivali llogaritet ndër "dhjetë ngjarjet më të rëndësishme të filmit në kontinentin e Amerikës së Veriut", sipas CNN ai konsiderohet "një lider në pozicionimin e talenteve të freskëta dhe të reja të industrisë së filmit", ndërsa Indiewire e njeh si "E njohur gjerësisht për zbulimin e shpirtit dhe talentit inovativ në kinemanë e pavarur."

- Një film i udhëhequr në mënyrë unike me një ndikim emocional dinamik, "M" është një arritje spektakolare në bashkëpunimin ndërkombëtar të filmit - thuhet në deklaratën zyrtare të Festivalit.

Historia e Tozias për një djalë të vetmuar nga pylli, i cili ndeshet me një sërë sfidash dhe aventurash në kërkim të zanës së tij, pikërisht në përzgjedhjen zyrtare të këtij festivali, kinematografia maqedonase u prezantua para publikut amerikan.

Pas premierës u zhvilluan diskutime mes drejtorit dhe pjesëtarëve të industrisë, si dhe biseda me publikun.

Të drejtat botërore për distribuimin e filmit maqedonas "M" janë në pronësi të kompanisë amerikane OneTwoThreeMedia.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës