Autoritetet bëjnë inspektimin e zjarrit në Tetovë, kryebashkiaku Kasami paralajmëroi ndihmë për viktimat

Bilal Kasami
Bilal Kasami në vendin e zjarrit në Tetovë / Foto: MPB

Komuna e Tetovës do të ndihmojë qytetarët që pësuan dëme nga zjarri në lagje Koltuk, bëri të ditur kryebashkiaku Bilal Kasami i cili mbrëmë ka qenë në vendin e ngjarjes për të parë se si është situata pas shuarjes së zjarrit.

- I shqetësuar për zjarrin që përfshiu disa shtëpi në lagjen Koltuk, menjëherë shkova në vendngjarje për të parë situatën. Fatmirësisht nuk ka persona të lënduar, por bëhet fjalë vetëm për dëme materiale. Dua të falënderoj Njësinë Territoriale të Zjarrfikjes që ndërhyri në kohë dhe lokalizoi zjarrin pa pasoja të mëdha. Së shpejti do të ndihmojmë qytetarët e pësuar nga ky zjarr, tha kryebashkiaku Kasami.

Policia tha mbrëmë se pronari i shtëpisë ku ka rënë zjarri, IS (50), ka marrë djegie.

Disa banorë të Koltukut pas zjarrit ndanë atë që ndodhi dje. Kështu, Angela Andonovska në redaksinë e MPB-së i ka shkruar se pronari i shtëpisë është ende brenda gjatë zjarrit dhe është shpëtuar nga fqinji i tij.

- Hero! Në zjarrin e tmerrshëm që shpërtheu në Tetovë, pas orëve fatale të kaluara duke dëgjuar të qara dhe britma, dua të theksoj publikisht diçka. Unë do të flas për guximin. Për një shpëtimtar që tha: "Ose do të dalim, ose askush!" dhe të shpëtojë një jetë. Një djalë 25-vjeçar, jeta e të cilit nuk ka ardhur ende, është hedhur në zjarrin e furishëm dhe ka shpëtuar burrin. Bëhet fjalë për një person MM i cili banon në lagjen e personit të cilit i është djegur shtëpia. Ajo meriton të përmendet dhe të lavdërohet sepse derisa nëna e tij bërtiste se do të digjej i gjallë, ai mendonte vetëm për viktimën, theksoi Andonovska.

SPB Tetovë sot ka njoftuar se gjatë ditës do të bëhet këqyrja e vendit të zjarrit për të përcaktuar shkaqet. Zjarri i nisur mbrëmë rreth orës 19:22 është shuar plotësisht në orën 10:XNUMX.

Video e ditës