Nadal po luan gjithnjë e më mirë në Wimbledon, ai e mposhti Sonegon në tre sete

Rafael Nadal / foto: EPA-EFE / ANDY RAIN

Tenisti spanjoll Rafael Nadal siguroi një vend në raundin e XNUMX-të në Wimbledon pasi mposhti italianin Lorenzo Sonego në tre sete.

Në pak më shumë se dy orë lojë, Nadal fitoi 6:1,6, 2,6:4, XNUMX:XNUMX dhe caktoi një përballje me holandezin Botik van de Zandshulp, i cili nga ana e tij ishte më i mirë se veterani Richard Gasquet.

Është interesant fakti se Nadal këtë vit është i pamposhtur në turnetë e Grand Slam-it, ai triumfoi në Australian Open dhe Roland Garros, ndërsa sonte luajti ndeshjen më të mirë në Wimbledon, duke fituar në maksimum tre sete për një rezultat perfekt 17-0 në Grand. Turne Slam.

Spanjolli dominoi në dy setet e para dhe më pas organizatori vendosi në setin e tretë me rezultat 4:2 që spanjolli të mbyllte fushën qendrore edhe pse i duheshin vetëm dy ndeshje për të triumfuar.

Pushimi ishte më i mirë për Sonego, i cili arriti të bënte një pushim dhe të barazonte në 4:4, por Nadal u rikuperua shpejt, bëri një pushim dhe siguroi vendin e tij në XNUMX/XNUMX.

Plasimin në turin tjetër e siguroi Nick Kyrgios i cili në një ndeshje fantastike arriti të eliminojë në katër sete të katërtin Stefanos Tsitsipas me 6:7,6:4,6:3,7:6. Kundërshtari i radhës i Kyrgios do të jetë Brandon Nakashima, i cili mposhti Galan Riveros me rezultat 3:0 në sete.

Video e ditës