Nadal: Gjokoviç është më i miri në histori dhe nuk ka asgjë për të diskutuar këtu

Foto: EPA-EFE / ETTORE FERRARI

Ngadalë por me siguri, siç duket, bota e tenisit e pranon këtë Novak Djokovic është tenistja më e mirë e të gjitha kohërave, të gjitha rekordet dhe numrat janë në anën e serbit.

Rafael Nadal i cili së bashku me Federerin ishte rivali më i madh i Gjokoviqit për një kohë të gjatë nuk e ka problem të thotë se Gjokoviç është më i miri.

“Numrat janë numra dhe statistikat janë statistika dhe në këtë kuptim numrat e tij janë sigurisht më të mirë se të mitë. Unë nuk kam një ego aq të madhe sa të mos e pranoj realitetin ashtu siç është. Kjo eshte e vertetë. Pjesa tjetër është çështje shije, frymëzimi, ndjesie, kundrejt të cilave mund të pëlqesh një lojtar më shumë se një tjetër. “Sa i përket titujve, Gjokoviç është më i miri në histori dhe nuk ka asgjë për të diskutuar”, tha Nadal.

Djokovic është rekordmeni absolut për numrin e fitoreve në turnetë e Grand Slam ku ka 24 tituj, Nadal dhe Federer që nuk janë më aktivë mbetën në 22.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës