Nadal "i mbijetoi" Fritz-it dhe dhimbjeve të stomakut dhe caktoi një ndeshje gjysmëfinale me Kyrgios në Wimbledon

Rafael Nadal/foto: EPA-EFE/KIERAN GALVIN

Rafael Nadal është gjysmëfinalisti i fundit në Wimbledon pasi mposhti Taylor Fritz në çerekfinale me 3:6,7:5,3:6,7:5,7:6.Për t'u kualifikuar në finale, Nadal do të luajë me Nick Kyrgios. , i cili më parë në tre sete mundi Christian Garin.

Spanjollit, i cili triumfoi në Australian Open dhe Roland Garros, përveç tenisit gazmor amerikan, i është dashur të luftojë edhe me dhimbje stomaku, gjë që ka bërë që pas përfundimit të setit të parë të kërkojë një time-out mjekësor.

Se ndeshja do të ishte e vështirë për spanjollin, mund të shihet që në setin e parë, edhe pse ai ishte i pari që kaloi në epërsi 3:1. Por më pas Fritz pasoi një seri prej pesë fitoresh radhazi për 3:6 dhe një epërsi 0:1 në këtë set.

Në pushimin mes dy seteve, Nadal kërkoi për herë të parë tajm-out mjekësor për shkak të dhimbjeve të stomakut, por kjo nuk e pengoi të luftonte dhe të festonte me 7:5 për 1:1 në sete.

Në setin e tretë, Fritz sërish luajti shkëlqyeshëm, nuk e la Nadalin të thyejë, dhe dy herë shërbimin e spanjollës 3:6. Më pas në pushimin ndërmjet setit të tretë dhe të katërt, Nadal kërkoi sërish një time-out mjekësor dhe pas kthimit luajti më mirë.

Seti i katërt filloi me një thyerje të Nadalit, por Fritz u kundërpërgjigj me një ri-break. Nadal nuk u dorëzua dhe u thye sërish për 2:1 dhe e ruajti avantazhin deri në ndeshjen e tetë kur amerikani u thye sërish për 4:4. Më pas dy tenisistët ishin të sigurt në dy shërbimet e radhës, deri në ndeshjen e 11-të kur spanjolli u thye për 6:5 dhe më pas me një shërbim të mirë arriti në 7:5 dhe barazoi në 2:2 në sete.

Në setin vendimtar, Nadal u thye i pari në ndeshjen e shtatë për 4:3, por Fritz u përgjigj menjëherë në ndeshjen tjetër. Më pas dy tenisistët u treguan të sigurt në shërbimin e tyre dhe e çuan ndeshjen në një “tie-break”, në të cilin spanjolli dominoi, duke epërsuar 5:0 dhe më pas rutinisht arriti në 10:6 për triumf dhe një vend në gjysmëfinale ku e pret Kyrgios.

Të premten do të luhen duelet gjysmëfinale në konkurrencën e meshkujve Nadal-Kyrios dhe Gjokoviç-Nori.

Video e ditës