Nadal po ul pritshmëritë përpara rikthimit të tij në fushë pas një pauze njëvjeçare

Rafael Nadal / foto: EPA-EFE / ANDY RAIN

Tenisti spanjoll Rafael Nadal tha sot se ka pritshmëri më të vogla para se të kthehet në gara në janar, pas një viti pauzë për shkak të lëndimit. Nadal njoftoi të premten se do të luajë në turneun në Brisbane ne janar. Ai nuk ka luajtur që nga janari kur u dëmtua gjatë ndeshjes së tij të raundit të dytë në skuadrënAustralian Open” kundër Mackenzie McDonald.

Në maj, pak më shumë se një javë para fillimit të Roland Garros, Nadal njoftoi se do të humbiste turneun, të cilin e ka fituar një rekord 14 herë. Në atë kohë, ai tha se shpresonte të kthehej në tenis në vitin 2024, që do të ishte sezoni i tij i fundit në karrierën e tij.

foto: EPA-EFE/Alessandro Di Marco

Ai iu nënshtrua një operacioni në muskujt e kofshës në qershor. Fituesi i 22 titujve të Grand Slam tha në një video të postuar në mediat sociale se ai shpresonte të "ndiente ato nerva, atë iluzion, ato frikë, ato dyshime" përsëri në fushë.

– Kisha frikë të publikoja informacione sepse është një vit pa konkurse dhe operacion i kofshës. Por ajo që më shqetëson më shumë nuk është ijet, por gjithçka tjetër. Mendoj se jam gati, besoj dhe shpresoj se gjërat do të shkojnë mirë dhe kjo më jep mundësinë të kënaqem në fushë – tha Nadal.

Ai tha se e di se gjërat mund të jenë ndryshe pas kaq shumë kohësh larg turneve.

foto: EPA-EFE/LUKAS COCH

– Nuk pres asgjë nga vetja. Kjo eshte e vertete. Se kam aftësinë të mos kërkoj nga vetja atë që i kam kërkuar vetes gjatë gjithë karrierës sime. Besoj se jam në një moment tjetër, në një situatë tjetër dhe në terren të pashkelur. Për momentin shpresoj që nuk mund të kërkoj maksimumin, pranoj që gjërat do të jenë shumë të vështira në fillim dhe i jap vetes kohën e nevojshme dhe fal veten nëse gjërat shkojnë keq në fillim, që është një mundësi shumë e madhe”, tha Nadal. .

Tenisti spanjoll e përfundoi mesazhin e tij duke thënë se gjërat mund të ndryshojnë për mirë në një të ardhme jo shumë të largët nëse ai mban etikën e punës dhe përgjigjet mirë fizikisht. Turneu në Brisbane luhet nga 31 dhjetori deri më 7 janar dhe është përgatitja e fundit para fillimit të turneut të parë Grand Slam të sezonit Australian Open, i cili luhet nga 14 deri më 28 janar.

VIDEO | Nadal konfirmoi rikthimin: Nuk e meritoja ta mbyllja karrierën time në një konferencë shtypi

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës