Mbi 50 persona të lënduar në incidentet në veri të Kosovës, njëri prej tyre po lufton për jetën

Foto: Kosova Online

Mjek Jeleku i Artë, drejtor i spitalit në Mitrovicë të Kosovës, për portalin serb lajm , ka deklaruar se më shumë se 50 qytetarë kanë ardhur në këtë objekt shëndetësor me lëndime nga bombat shokuese, plumbat e gomës dhe municionin e vërtetë, pasi serbët në Zveçan në veri të Kosovës janë përleshur me pjesëtarët e KFOR-it dhe Policisë së Kosovës.

Një burrë ndodhet aktualisht në sallën e operacionit dhe mjekët po luftojnë për jetën e tij.

Ai kishte një plagë me armë zjarri në legen.

Aktualisht po vlerësohet një person i plagosur rëndë.

Mes të plagosurve është edhe një mjek Dragisha Milovic, kryetari i komunës së Zveçanit, i cili është goditur në pjesën e gjoksit, por nuk dihet se nga çfarë.

Një numër i madh i pjesëtarëve të KFOR-it me pajisje për të prishur demonstratat janë vendosur që nga mëngjesi i sotëm pranë ndërtesave komunale në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, në veri të Kosovës, ku janë mbledhur banorë të nacionalitetit serb. Pas tyre janë policë të shumtë të Kosovës, të cilët nuk i lejojnë serbët e mbledhur të afrohen pranë objekteve komunale.

VIDEO: Në veri të Kosovës dy të plagosur, hidhen bomba shokuese, gjuhen armë zjarri

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës