Mbi 30 ushtarë të vrarë në pritë në Niger

Policia e Nigerisë / Foto EPA-EFE / AKINTUNDE AKINLEYE

Të paktën 30 anëtarë të ushtrisë së Nigerit janë vrarë në një pritë pasi persona të armatosur sulmuan një minë në distriktin Shiroro të shtetit Niger.

Ushtarët ishin mes forcave të sigurisë të vendosura për të kërkuar punëtorë në minierë, duke përfshirë katër shtetas kinezë, të cilët thuhet se ishin rrëmbyer gjatë sulmit të së mërkurës.

Emmanuel Umar, komisioneri i sigurisë shtetërore në Nigerin veriperëndimor, fillimisht tha se një numër i panjohur njerëzish u vranë gjatë sulmit në fshatin Ayata Aboki.

Kur forcat e sigurisë iu përgjigjën sulmit, personat e armatosur iu zunë pritë dhe hapën zjarr, duke vrarë 30 ushtarë që udhëtonin me tre kamionë, thanë për Reuters dy burime të ushtrisë në Shiroro dhe Mina, kryeqyteti i shtetit Niger.

Video e ditës