Mbi 150.000 njerëz në Turqi mbetën të pastrehë, 6.000 ndërtesa u shkatërruan

Tërmeti në Turqi / Foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Të paktën 150.000 njerëz në Turqi mbetën të pastrehë nga tërmeti i fuqishëm në jug të vendit, tha Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq.

Vlerësohet se rreth 6.000 ndërtesa u shkatërruan.

Deri më tani, dihet se më shumë se 5.000 njerëz kanë vdekur në Turqi dhe Siri, kur një tërmet me magnitudë 7,8 goditi Turqinë juglindore dhe Sirinë veriperëndimore.

Rreth 23 milionë njerëz në Turqi dhe Siri u prekën nga tërmeti, nga të cilët 13,5 milionë janë nga Turqia, tha ministri turk i Zhvillimit, Urbanizmit dhe Ndryshimeve Klimatike. Murat Kurum, raportoi ABC.

Parashikimet e errëta nga OBSH: Numri i viktimave në Turqi dhe Siri mund të jetë tetë herë më i lartë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës