Mbi 15.740 jetë fëmijësh janë humbur në Gaza që nga tetori

Shpëtimi i civilëve në Gaza / Foto EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Më shumë se 15.740 fëmijë kanë vdekur në Rripin e Gazës që nga fillimi i përshkallëzimit aktual të konfliktit palestinezo-izraelit në fillim të tetorit 2023, tha shërbimi për shtyp i qeverisë së enklavës.

Kështu, sipas autoriteteve në Gaza, gjatë kësaj periudhe vdiqën në enklavë të paktën 15.747 fëmijë, 10.406 gra, 498 personel mjekësor dhe 151 gazetarë. TASS 

Ministria e Shëndetësisë e Gazës tha më herët se numri i përgjithshëm i të vdekurve midis palestinezëve u rrit në 37.347 dhe 85.372 të tjerë u plagosën.

Tensionet u ndezën përsëri në Lindjen e Mesme më 7 tetor pasi militantët e grupit radikal palestinez me bazë në Gaza nisën një inkursion të papritur në territorin izraelit, duke vrarë shumë banorë izraelitë të një kibuci që jetonin pranë kufirit të Gazës dhe duke rrëmbyer më shumë se 240 izraelitë, përfshirë gra . , fëmijët dhe të moshuarit. Izraeli njoftoi një bllokadë totale të Rripit të Gazës dhe filloi bombardimin e enklavës dhe disa zonave në Liban dhe Siri, si dhe një operacion tokësor kundër Hamasit në Rripin e Gazës. Përleshje ka edhe në Bregun Perëndimor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës