Draft komunikata nga konferenca në Zvicër bën thirrje për respektimin e integritetit territorial të Ukrainës

Foto: EPA-EFE / MICHAEL BUHOLZER

Draft komunikata nga konferenca e paqes në Ukrainë këtë fundjavë në Zvicër bën thirrje për respektimin e integritetit territorial të Ukrainës dhe përmend luftën e Rusisë kundër Kievit.

Versioni përfundimtar i tekstit do të diskutohet sot. Drafti i parë nga Reuters mban datën 13 qershor, tha agjencia bullgare.

Qeveria zvicerane, e cila pret forumin, shprehu shpresën se versioni përfundimtar i deklaratës do të mbështetet nga të gjithë pjesëmarrësit e takimit njëzëri.

Drafti i dokumentit kërkon gjithashtu që termocentrali bërthamor i Zaporozhye të kthehet në kontrollin e Ukrainës dhe të garantojë aksesin e Kievit në portet në Detin Azov.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës