Gratë në ushtrinë izraelite do të ndalohen të jenë roje burgu pasi njëra kishte kryer marrëdhënie seksuale me të burgosurin palestinez

Foto: Wikimedia / ilustrim

Gratë në ushtrinë izraelite do të ndalohen të shërbejnë si roje burgu të sigurisë së lartë pas akuzave për seks me një të burgosur palestinez, raporton BBC.

Mediat izraelite thonë se gruaja pranoi se kishte pasur intimitet fizik me një palestinez, i cili thuhet se kishte kryer një sulm vdekjeprurës ndaj civilëve izraelitë.
Gruaja besohet të ketë qenë në shërbimin ushtarak, i cili është i detyrueshëm për shumicën e izraelitëve.

Gratë duhet të shërbejnë të paktën dy vjet dhe burrat 32 muaj.

Emri i gruas dhe i të burgosurit që vuan dënimin e përjetshëm nuk bëhet i ditur.

Gjykata që shqyrtoi çështjen urdhëroi që detaje të tjera, përfshirë vendndodhjen e burgut, të mos zbulohen.

Mediat izraelite raportuan gjithashtu se gjatë marrjes në pyetje, gruaja – e cila u arrestua – pretendoi se edhe katër gra të tjera kishin marrëdhënie intime me të njëjtin burrë.

I burgosuri palestinez u zhvendos nga qelia e tij në një krah të veçantë përpara seancës, tha Shërbimi i Burgjeve të Izraelit (IPS).

Të premten, autoritetet njoftuan se ushtarët femra nuk do të shërbenin më në burgjet e sigurisë së lartë që mbajnë "terroristë" palestinezë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës