Në garën e femrave të natës së dytë në Manastir mori pjesë edhe një 77-vjeçare nga Manastiri.

Foto: Free Press, Vaska M. Mlladenovska

Hiti me famë botërore “Unstoppable” i kantautores australiane Sia ka zhurmuar mbrëmë para Shtëpisë së Oficerëve në Manastir në garën e femrave të natës së dytë “Be veten”. Ky aktivitet sportiv inkurajoi një numër të madh femrash profesioniste dhe rekreative që të marrin pjesë masivisht në garë.

Sipas organizatorëve, gara atletike pesë kilometra ka pasur një reagim të pabesueshëm mes të gjitha grave, nënave, gjysheve, vajzave që besojnë në vetvete.

- Nëse vitin e kaluar në garë morën pjesë 250 pjesëmarrëse, këtë vit konkurruan mbi 350 Manastir. Kaloni jetën si një rrugë me pengesa dhe mos u ndalni. Forca dhe këmbëngulja e një gruaje nuk njeh kufij. Nuk matet me numrin e viteve, por me fuqinë e vullnetit dhe shpirtin rinor që mbart brenda vetes. Në garë, pjesëmarrësi më i ri ishte 12 vjeç, ndërsa më i madhi 77 vjeç. Qëllimi i këtij eventi sportiv është të motivojë dhe inkurajojë femrat që secila prej tyre të vendosë qëllimin e vet dhe ta bëjë atë realitet. Unë jam duke filluar nga jeta ime, kur kam filluar të marr pjesë në garat nëpër Maqedoni, dhe para kësaj kam jetuar në një zonë komforti, vetëm me pjesëmarrjen në gara dhe minuta, gjithçka ime u bë gjithnjë e më e mirë. Me luftimin tim në gara kuptova se kështu mund të jetë edhe në privatësi. Jo vetëm të jetojmë njësoj, por që duhet të ndryshojmë. Le t'i japim vetes një motiv plus, sepse si gra dhe nëna përgjegjësitë tona janë të mëdha, por duhet të gjejmë kohë edhe për veten tonë - thotë Maya Atanasovska, organizatore e garës së natës për femra "Bëhu vetvetja" që u mbajt për herë të dytë në Manastir. .

Foto: Free Press, Vaska M. Mlladenovska

Ajo u rekomandon femrave një mënyrë jetese të shëndetshme, nëse keni parasysh sa e shpejtë dhe stresuese është jeta në ditët e sotme, ato duhet të bëjnë palestër, vrap apo joga për të paktën një orë gjatë ditës.

Foto: Free Press, Vaska M. Mlladenovska

Pjesëmarrësja më e vjetër në garën e femrave, 77-vjeçarja Dosta Lazarevska nga Manastiri, preokupimi jetësor i së cilës është bletaria, thotë se është vazhdimisht fizikisht aktive dhe se mosha është vetëm një numër dhe se si ndihet ajo ka rëndësi të madhe për një grua. .

– Është e rëndësishme që femrat të jenë të guximshme, të ushtrohen, të merren me sport dhe të mos i dorëzohen moshës. Dhe vitin e ardhshëm, nëse më shërben shëndeti, do të garoj në garën e femrave në Manastir. Fjalë për fjalë nuk ndalem me aktivitetin fizik gjatë ditës. Më mbush ditën me energji pozitive dhe më bën të ndihem vital, tha 77-vjeçarja Dosta Lazarevska në garën e natës për femra “Bëhu vetvetja”.

Ndryshe, gara atletike e femrave “Bëhu vetvetja” në rrugët e Manastirit u organizua nga shoqata sportive “Lufto për qëllimin”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës