"Ukraina është në rrezik të katastrofës deri në fund të marsit për shkak të mungesës së armëve dhe trupave," publikoi një vlerësim i ri i SHBA-së.

Tanke ukrainase / Foto: Profimedia

Ukraina mund të përballet me "municione katastrofike dhe mungesa të mbrojtjes ajrore" deri në pranverë, gjë që mund të kthejë valën e luftës, sipas një vlerësimi të brendshëm të SHBA-së, i cili detajon. abcnews ato u zbuluan nga dy zyrtarë anonimë amerikanë.

Duke folur në kushte anonimiteti, dy zyrtarë amerikanë e përshkruan "fundin e marsit" si "një kohë veçanërisht kritike për fatin e trupave ukrainase nëse Kongresi nuk miraton një projekt-ligj të ri ndihme". Një zyrtar i tretë tha se do të ishte e vështirë të thuhet saktësisht se kur situata mund të përkeqësohet për trupat ukrainase, por vuri në dukje se mungesat pritej të bëhen "më të tmerrshme në pranverë".

"Pika e kthesës ka filluar tani dhe do të përkeqësohet vetëm gjatë pranverës dhe verës." Pra, kjo periudhë kohore në të cilën po hyjmë është kritike”, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

Vlerësimi i SHBA vjen dy vjet pas fillimit të pushtimit rus dhe në një kohë kur mbështetja për Ukrainën në Kongres dhe publikun amerikan po zbehet. Rrjedha dikur e qëndrueshme e parave dhe e armëve nga SHBA (rreth 44 miliardë dollarë në total) është tharë kryesisht.

Paketa e ndihmës prej 60 miliardë dollarësh e kërkuar nga Presidenti Joe Biden dhe e miratuar nga Senati është në harresë në Dhomën e Përfaqësuesve për shkak të disa republikanëve besnikë ndaj Donald Trump.

Shtëpia e Bardhë këtë javë fajësoi drejtpërdrejt ndalimin e dërgesave të ndihmave për fitoren e Rusisë në qytetin lindor Avdiyevka.

Kjo ndodhi për shkak të mosveprimit të Kongresit, tha Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

“Ne e paralajmëruam Kongresin se nëse nuk vepronin, Ukraina do të pësonte humbje në fushën e betejës dhe ja ku është. Ndodhi këtë fundjavë”, tha ai.

Zyrtarët amerikanë parashikojnë se skenarë të ngjashëm do të ndodhin diku tjetër në Ukrainë, pasi qeveria atje është e detyruar të marrë vendime të ashpra se ku do të vendosë mbrojtjen ajrore të saj të mbetur.

"Ukraina nuk do të jetë në gjendje të mbrojë të gjitha vendet në të ardhmen," tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes.

“Dhe nëse Rusia merr kontrollin e qiejve, do të ndryshojë tërësisht natyrën e luftës”, shtoi ai.

Ndihma prej 44 miliardë dollarësh për sigurinë e SHBA-së për Ukrainën e ka furnizuar Kievin me një listë të gjatë armësh të sofistikuara, duke përfshirë raketat anti-ajrore Stinger, automjetet luftarake Bradley dhe Stryker, një bateri të mbrojtjes ajrore Patriot, raketa-hedhës të avancuar të njohur si HIMARS dhe 31 M1. Tanket Abrams. Shtetet e Bashkuara po ndihmojnë gjithashtu në trajnimin e grupit të parë të pilotëve ukrainas për të fluturuar me avionë luftarakë F-16 të dhuruar nga Danimarka dhe Holanda. Por zyrtarët thonë se Ukraina ka nevojë urgjente për municione të vogla dhe të mëdha, duke përfshirë raketat e drejtuara nga GPS që i bëjnë lëshuesit HIMARS të efektshëm.

Analistët thonë se humbjet e deritanishme nuk i kanë gjymtuar forcat ruse, pasi aleanca ekonomike e Rusisë me Kinën e ka ndihmuar vendin të heqë dorë dhe të përballojë shumë sanksione ndërkombëtare, duke mbajtur gjallë ekonominë dhe bazën e saj industriale ushtarake.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës