Në takimin Begaj-Kurti temë kryesore ishin negociatat mes Kosovës dhe Serbisë

Zhvillimet e fundit në negociatat ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ishin tema kryesore e bisedës në takimin e sotëm të presidentit shqiptarBajram Begaj dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, kanë njoftuar Begaj në Facebook.Siç thuhet në njoftim, ai vlerësoi lartë vigjilencën dhe guximin e treguar nga kryeministri Kurti dhe ekipi negociator i Republikës së Kosovës për pranimin e planit evropian, si dhe nënshkrimin dhe zbatimin e tij.

- Theksova se pëlqimi publik dhe përkushtimi i palëve për zbatimin e planit evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Serbisë dhe aneksit përkatës, si pjesë përbërëse e tij, është një tjetër garanci për paqen, stabilitetin, si dhe si dhe e ardhmja e vendeve të rajonit në Bashkimin Evropian, thekson Begaj.Ai po ashtu thekson se ka shprehur besimin se do të respektohet plotësisht përkushtimi i palëve në Ohër dhe “do të gjenden mekanizmat e duhur që kjo marrëveshje publike të shndërrohet në një marrëveshje ndërkombëtare të detyrueshme dhe të zbatueshme për palët”.Gjatë qëndrimit në Tiranë, Kurti do të takohet edhe me kryetaren e Kuvendit Lindita Nikola dhe kryeministrin Edi Rama, me të cilët është planifikuar një drekë pune.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës