Shakira do të gjykohet ende për evazion fiskal në Spanjë

shakira
Shakira / Foto: Printscreen/Instagram

Një gjykatë spanjolle urdhëroi të martën që superylli kolumbian do të vazhdojë të dalë në gjyq shakira për shkak të akuzave se nuk ka paguar 14,5 milionë euro tatim mbi të ardhurat, raportuar nga media e huaj.

Këngëtarja 45-vjeçare e "Hips Don't Lie", emri i plotë i së cilës është Shakira Isabel Mebarak Ripoll, refuzoi marrëveshjen për pranimin e fajësisë në korrik dhe do të duhet të paraqitet në gjykatë, e cila mund ta dënojë me tetë vjet burg. Gjykata e Esplugues de Llobregat vendosi të martën të fillojë një gjyq, me një datë që do të caktohet në një datë të mëvonshme.

Prokurorët po kërkojnë një dënim me tetë vjet burg për këngëtaren, e cila akuzohet se nuk ka paguar taksat nga viti 2012 deri në vitin 2014, ndërsa këngëtarja pretendon se ka bërë një mënyrë jetese nomade për shkak të “nevojave për punë”.

Shakira javën e kaluar u zotua të luftojë ato që ajo tha se ishin akuza të rreme nga autoritetet spanjolle. Ajo pretendon se ka paguar të gjitha detyrimet e saj ndaj organeve tatimore spanjolle përpara se të ngrihej padi ndaj saj.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:

 

Shakira kërcënohet me gjyq dhe burgim për evazion fiskal në Spanjë

Shakira refuzon të pranojë fajin: Këngëtarja refuzoi një marrëveshje me prokurorët për një borxh tatimor

 

FOTO+VIDEO | Shakira për ndarjen me Pique: Kjo është periudha më e errët e jetës sime

 

Video e ditës