Në debatin presidencial – këndvështrime të ndryshme për Kornizën Negociatore

Kandidatët presidencialë kanë qëndrime pothuajse krejtësisht të ndryshme për hapjen e Kushtetutës dhe Kornizën Negociative për hyrjen në BE.

Po zhvillohet debati presidencial parazgjedhor i Shërbimit Kombëtar të RTM-së. Kandidatët presidencialë kanë qëndrime pothuajse krejtësisht të ndryshme për hapjen e Kushtetutës dhe Kornizën Negociative për hyrjen në BE.

Për kandidatin presidencial të LSDM-së Stevo Pendarovski "mbeten 3.500 bullgarë, një pakicë e vogël, e cila duhet të përfshihet në Kushtetutë". Për këtë çështje të rëndësishme të anëtarësimit në BE, Pendarovski sheh arsyetim për hapjen e Kushtetutës.

Për kandidaten presidenciale të VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska-Davkova, Korniza Negociatore nuk është diçka që duhet marrë apo lënë.

– Nuk e perceptoj propozimin si ta marrë apo ta lërë. Unë udhëhiqem nga interesi kombëtar dhe shtetëror. Dikush duhet t'i referohej, nuk lejohej të shkohej në Bruksel pa arritur një konsensus. Po mundohem ta refuzoj Kornizën negociuese - thotë Siljanovska-Davkova.

Për Arben Taravarin nga koalicioni opozitar shqiptar Vredi “Duhet të kërkojmë garanci nga BE-ja se kushti bullgar është i fundit”. Por ai kujtoi se nga qendrat evropiane kanë ardhur disa mesazhe se Korniza Negociative nuk mund të ndryshohet.

Biljana Vankovska Cvetkovska nga Levica tha se "Marrëveshja bullgare është e lehtë për t'u prishur, ajo e Prespës është pak më e vështirë, por ne duhet të heqim qafe stegitin.është ".

Sipas Maksim Dimitrievskit, udhëheqës i ZNAM-it, "nuk është e pamundur të ndryshohet Korniza Negociative".
Kandidati i GROM-it, Stevço Jakimovski tha se ne jemi të rëndësishëm edhe për BE-në dhe se duhet ta kemi parasysh këtë.

- Sado e rëndësishme të jetë BE-ja për ne, ata kanë nevojë që ne të kontrollojmë sigurinë në këtë pjesë të Ballkanit. Është jashtëzakonisht e papërgjegjshme të silleni në mënyrë servile ndaj të gjitha kërkesave të tyre - tha Jakimovski.

Kandidati i BDI-së Bujar Osmani tha:Nëse do të shihej vend për zgjedhjet e ardhshme për brezat e ardhshëm, ne tani do të ishim pjesë e BE-së".

Në debat u diskutuan të gjitha çështjet e rëndësishme - politika e brendshme, e jashtme dhe ekonomike e shtetit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës