Një këngëtare e famshme amerikane është diagnostikuar me një sëmundje të rrallë: Po mësoj sërish të eci

Foto: KEVIN WINTER / Getty Images / Profimedia

Këngëtari amerikan Sufjan Stevens zbuloi se po mëson të ecë përsëri pasi u diagnostikua me sindromën Guillain-Barré, një çrregullim i rrallë neurologjik në të cilin sistemi imunitar sulmon qelizat nervore, shkruan "CNN".

Muzikanti shkroi se gjatë shtrimit në spital kaloi dy javë në repartin mjeko-kirurgjik, ku iu nënshtrua një programi trajtimi pesë-ditor dhe mori infuzione me imunoglobulinë për të parandaluar "përhapjen e sëmundjes në mushkëri, zemër dhe tru".

“Muajin e kaluar u zgjova një mëngjes dhe nuk mund të ecja. Krahët dhe këmbët e mia ishin mpirë dhe nuk kisha forcë, ndjenjë, lëvizje”, shkroi Stevens në blogun e saj, duke shtuar se diagnozën e mësoi pas një sërë testesh në spital.

Rastet e rënda të sindromës Guillain-Barré mund të shkaktojnë dobësi të muskujve që çon në paralizë, duke ndërhyrë potencialisht me frymëmarrjen dhe presionin e gjakut ose rrahjet e zemrës.

Në rastin e Stevens, rikuperimi është në horizont pasi ai fillon "terapinë intensive fizike, duke ndërtuar forcë, për ta kthyer trupin në formë dhe për të mësuar të ecë përsëri".

“Mjekët e mi bënë gjithçka për të më mbajtur gjallë dhe për të stabilizuar gjendjen time. Ua kam borxh jetën time”, shtoi ai.

Stevens është një këngëtar i famshëm indie i cili u nominua për një çmim Oscar në 2018 për këngën origjinale "Mystery of Love" nga filmi "Call Me By Your Name". Ai po përgatiste albumin e tij të dhjetë në studio, Javelin, i cili do të dalë më 6 tetor, para se të përfundonte në spital.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës