MPJ bullgare do t'i sigurojë apartamente Hristian Pendikov nga Ohri dhe policia bullgare do ta mbrojë atë

Njeriu nga Ohri Hristijan Pendikov do të akomodohet në apartamente të siguruara nga Ministria e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, shpallur për ministrin teknik për punët e jashtme Nikolai Milkov.

Pendikov është shkarkuar dje nga Akademia Mjekësore Ushtarake (MMA). ku Bullgaria e transferoi urgjentisht në mjekim me avion transportues ushtarak dhe me dramë të madhe, pasi u rrah në Ohër, gjoja për shkak të ndjenjës së tij etnike bullgare.

Ministri i Brendshëm nga ana e tij Ivan Demerxhiev njoftoi se nesër do të takohet me Pendikovin dhe do t'i ofrojë mbrojtje nga policia bullgare.

- Nëse ai vendos të qëndrojë me ne, ne do t'i ofrojmë mbrojtje fizike nga zyrtarët në MPB. Ai ende merr kërcënime - tha Demerxhiev.

I shëruar dukshëm, Pendikov, i cili është sekretar i klubit bullgar “Car Boris Treti” në Ohër, është pritur dje në zyrën e presidentit bullgar. Rumen Radev, kush e tha këtë Bullgaria nuk do të tolerojë më dhunën nga MMaqedonia. Siç raportojnë disa media bullgare, Radev ka uruar nënën e Pendikovit për "rritje të një djali të denjë dhe Christian për guximin për të mbrojtur emrin e tij bullgar".

“Bullgaria do të përdorë të gjitha instrumentet kombëtare dhe ndërkombëtare për të mbrojtur të drejtat e tyre. Ata janë të informuar dhe partnerët ndërkombëtarë për një tjetër fushatë antibullgare në RSM", thuhet në njoftimin e кabinia e Radevit.

- Institucionet e fqinjit tonë jugperëndimor duhet të dëshmojnë me vepra se nuk janë simpatizues të urrejtjes së kahmotshme ndaj Bullgarisë. Вnovatorët mora të zbulohet dhe të dënohet efektivisht, dhe Bullgaria do të ndjekë veprimet e institucioneve në RSM për të garantuar jetën dhe shëndetin e qytetarëve të saj, të cilët, pavarësisht represionit sistematik, vazhdojnë të mbrojnë identitetin e tyre kombëtar bullgar - tha Radev.

Kam punuar edhe një herë përsëritet se “kusht për të ardhmen evropiane të RSM është përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë, angazhimi i institucioneve për të zhdukur gjuhën e urrejtjes ndaj Bullgarisë dhe bullgarëve, si dhe zbatimi i Marrëveshjes dypalëshe të fqinjësisë së mirë”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës