Do të ishte sfidë që Naser Ziberi të ishte kryeministër, por ai thotë se mandati teknik nuk ofron hapësirë ​​për ndikim.

Avokati i Popullit Nasser Ziberi sonte në vizita ai tha në televizionin “21” se posti i kryeministrit është “sfidë dhe mundësi” për të.

Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2020, Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) kandidoi me sloganin “Pse jo?” (Pse jo?), duke aluduar për mundësinë që një shqiptar të zgjidhet për herë të parë kryeministër. BDI-ja më pas e shtyu Naser Ziberin si kandidat për postin e kryeministrit, por ai u zgjodh Avokati i Popullit pas zgjedhjeve, gjë që shumë e interpretuan si një "çmim ngushëllimi" për rolin e politikanit veteran në fushatë.

Ziberi tha sonte se megjithatë periudha në fjalë (teknikisht 100 ditët e fundit të mandatit të qeverisë aktuale, sipas marrëveshjes “Przyno”) “nuk jep shumë hapësirë ​​për ndikim të rëndësishëm”.

“Po, kam qenë kandidat për kryeministër të parë shqiptar. “Zgjedhjet kanë përfunduar, rezultati i negociatave për formimin e shumicës parlamentare dhe koalicionit dihet, ndaj ka mbetur periudha për të cilën është rënë dakord që të emërohet kryeministri i parë shqiptar”, thotë Ziberi.

Ai ka shtuar se ende nuk ka vendosur nëse do ta pranojë një fejesë të tillë të mundshme. Për këtë Ziberi ka biseduar me liderin e BDI-së Ali Ahmeti, gjatë së cilës u pajtuan se “kur të vijë ajo periudhë do të shohin se çfarë është më e mira për qytetarët”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës