Mësuesit japonezë nuk kanë rritje rroge prej 30 vitesh!

Mësuesja e Japonisë / Foto: Kazuhiro NOGI / AFP / Profimedia

Pas disa dekadash deflacioni, çmimet në Japoni po rriten tani dhe ekonomia e tretë më e madhe në botë është e detyruar të llogarisë me problemin kryesor të rënies së standardeve të jetesës. Hideya Tokiyoshi filloi karrierën e tij si mësues i anglishtes në Tokio rreth 30 vjet më parë.

Që atëherë, paga e saj ka mbetur pothuajse e njëjtë. Ndaj tre vite më parë, pasi humbi shpresën për rritjen e rrogës, kjo mësuese vendosi të shkruante libra.

Shteti subvencionon çmimin e energjisë elektrike dhe gazit dhe ne nuk kemi një tenxhere me ar, tha Tokoyoshi për CNN.

Tokiyoshi i përket një brezi punëtorësh në Japoni, të cilët mezi kanë marrë një rritje page gjatë jetës së tyre të punës. Tani, ndërsa çmimet rriten pas deflacionit të dekadave, ekonomia e tretë më e madhe në botë është e detyruar të përballet me problemin kryesor të rënies së standardeve të jetesës.

Kompanitë japoneze po përballen me presion të madh politik për të paguar më shumë punonjësit e tyre. Kryeministri japonez Fumio Kishida u kërkoi kompanive që të ndihmojnë punëtorët të vazhdojnë me kostot më të larta të jetesës. Muajin e kaluar ai u bëri thirrje firmave të rrisin pagat mbi inflacionin. Disa kompani kanë vendosur të ndjekin rekomandimin e kryeministrit japonez, transmeton Politika rs.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës