Franca kërcënohet me trazira dhe dhunë në prag të zgjedhjeve, pohon ministri i Brendshëm

Gerald Darmanin / Foto EPA-EFE/LUDOVIC MARIN /

Franca mund të përballet me trazira civile dhe dhunë të lidhur me zgjedhjet, tha të hënën Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin, ndërsa fushata hyn në javën e saj të fundit përpara raundit të parë të votimit.

"Mund të ketë tensione jashtëzakonisht të forta," tha Darmanin për radion RTL, duke shtuar se autoritetet po përgatiteshin për një situatë "shumë të ndezshme".

Zgjedhjet mbahen më pak se një muaj para Olimpiadës së Parisit dhe ato tronditën kombin me vendimin e Presidentit Macron për të shpërndarë Asamblenë Kombëtare në fillim të këtij muaji, pas dështimit të tij në zgjedhjet e Parlamentit Evropian.

Shumë votues i shohin zgjedhjet si një referendum mbi fatin e një presidenti, i cili dikur mendohej se mund të kapërcejë ndarjet politike, por vlerësimet e miratimit të të cilit kanë rënë pas disa krizave politike.

"Unë ju besoj," u tha Macron votuesve në një "letër drejtuar francezëve" të botuar të dielën, në të cilën ai kërkonte të portretizonte kampin e tij si të rënë prapa të djathtës ekstreme dhe aleancën e sapoformuar të majtë në sondazhe, si shpresa e fundit për stabilitet.

“Unë nuk jam i verbër: jam i vetëdijshëm për dobësitë demokratike”, theksoi ai.

Macron përsëriti gjithashtu se ai do të qëndrojë në detyrë deri në fund të mandatit të tij në 2027, pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve.

E majta e bashkuar franceze në përpjekje për të kapërcyer kërcënimin e së djathtës ekstreme

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës