Votimi përsëritet në dy qendra votimi në Kroaci, por kjo nuk mund të ndikojë në rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve

Zgjedhjet për Parlamentin kroat do të përsëriten sot në dy qendra votimi në Kroaci, gjë që nuk mund të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve, por mundet në datën kur rezultatet e zgjedhjeve të bëhen përfundimtare dhe zyrtare dhe kur të përfundojë afati për thirrjen e seancës së parë të skadon afati i parlamentit.

Për shkak të afateve për kundërshtime dhe ankesa, rezultatet e zgjedhjeve mund të jenë përfundimtare më së voni të enjten, më 25 prill, dhe më së voni të martën, më 30 prill, njoftoi Komisioni Shtetëror Zgjedhor (DIP), presidenti i të cilit Radovan Dobronic do të japë finalen. rezultatet e zgjedhjeve për Presidentin e Republikës Zoran Milanoviq. Presidenti i Republikës e thërret Kuvendin për seancën e parë, në afat jo më të gjatë se 20 ditë pas zgjedhjeve të zhvilluara, përkatësisht rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve, transmeton Index.hr.

Seanca e parë e Kuvendit do të jetë një mundësi për të parë nëse ndonjë nga partitë dhe koalicionet pjesëmarrëse në zgjedhjet e 17 prillit ka arritur të mbledhë një shumicë prej të paktën 76 deputetësh, e cila është e nevojshme për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit. , dhe kështu përbëjnë vetë Parlamentin. Zgjedhjet për Kuvendin e Kroacisë do të përsëriten në komunat Sracinec dhe Markushicë, në njësinë e tretë dhe të 3-të zgjedhore, pasi në kutitë e votimit është konstatuar tepricë e fletëve të votimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës