Në këtë ditë, Novak ковиokovi performoi goditjen që ndryshoi rrënjësisht ngjarjet në tenis

Novak ковиokovi do të humbasë "Indian Wells", por pritet të jetë pjesë e Masterit në Paris / foto: EPA-EFE / JOHN G. MABANGLO

Saktësisht dhjetë vjet më parë sot, Novak ковиokovi.Krye një nga goditjet më spektakolare në tenis - një kthim nga një situatë pothuajse e pashpresë në setin e pestë të gjysmëfinales dramatike të US Open kundër Roger Federer.

Federer udhëhoqi 2-0 në sete, Djokovic arriti të kthehej dhe të barazonte, dhe në setin e pestë vendimtar me një epërsi 5-3 në lojëra dhe 40-15 për Federer, Novak bëri një lëvizje që ndryshoi rrjedhën e tenisit. Federer shërbeu për një vend në finale, kishte një avantazh prej 40:15 dhe në ato momente Novak bëri një kthim të jashtëzakonshëm nga i cili zviceranët nuk mund të shëroheshin. Ковиokovi ги ktheu gjërat në favor të tij, së pari bëri një pushim, pastaj fitoi tre ndeshje të tjera dhe kaloi në finale (6: 7,4; 6.6: 3,6: 2,7: 5) ku mundi Rafael Nadalin në katër sete (6: 2,6; 4,6: 7,6: 1).

Pas ndeshjes, lajmi kryesor ishte reagimi i Federer kur iu drejtua një pyetje në lidhje me shoqërimin e ковиokovi ре: Kur një tenist godet një goditje të tillë në topin e ndeshjes, është fat apo vetëbesim?

- Vetëbesim? Ju duhet të bëni shaka, ju lutem. E shihni, disa lojtarë rriten duke luajtur kështu. Mbaj mend që kam humbur ndeshjet në garat e juniorëve. Ata humbasin 5: 2 në setin e tretë dhe fillojnë të godasin topin pa lidhje. Për disa arsye, çdo goditje është e saktë sepse kështu ata kanë mësuar të luajnë kur janë në të kuqe. Unë kurrë nuk kam luajtur në atë mënyrë, besoj se puna e madhe do të shpaguhet. Kjo është arsyeja pse është e vështirë për mua të kuptoj se si dikush mund të luajë një goditje të tillë në topin e ndeshjes, por ndoshta ai e ka bërë këtë për 20 vjet dhe kjo është normale. "Duhet ta pyesni atë," tha Federer.

Ishte titulli i katërt i Grand Slam për Novak Gjokovic, dhe që atëherë ai ka fituar 16 trofe të tjerë në Grand Slam dhe sonte (ora 21 e mëngjesit) ai ka një shans për të siguruar një vend në finale dhe për të luftuar për XNUMX trofe nga turneu më i madh dhe më prestigjioz i tenisit. Kundërshtari i tij në gjysmëfinale do të jetë Alexander Zverev.

 

Video e ditës