Charles Dickens lindi në këtë ditë: Ai shkroi vetëm me bojë blu, dhe romani i tij i fundit është një mister

Foto: EPA / Printscreen - Instagram

Charles Dickens është një shkrimtar dhe kritik social anglez. Dickens është autor i disa prej personazheve dhe veprave më të famshme në botë, dhe ai konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mëdhenj të epokës viktoriane. Veprat e tij gëzonin popullaritet të madh në atë kohë dhe tashmë në shekullin e 20-të studiuesit dhe kritikët letrarë e njohën atë si një gjeni letrar.

Në fëmijërinë e tij ndihej i lënë pas dore

Charles John Humphrey Dickens lindi më 7 shkurt 1812, në Landport në ishullin Portsea, afër Portsmouth. Ai ishte i dyti nga tetë fëmijët e Xhon Dikensit (1785-1851) dhe Elizabeth Dikensit (i linduri Barrow; 1789-1863). Babai i tij ishte nëpunës në Zyrën e Pagave të Marinës. Në janar 1815, John Dickens shkoi për të punuar në Londër dhe më pas familja Dickens u zhvendos në Norfolk Street në Fitzrovia. Kur Dickens ishte vetëm katër vjeç, prindërit e tij u transferuan në Sheerness dhe më pas në Chatham, Kent, ku jetuan deri në moshën 11-vjeçare. Ai me sa duket kishte një fëmijëri të hershme idilike, megjithëse vetë Dickens tha se ai ishte "një djalë të cilit nuk i kushtohej vëmendje e veçantë".

Foto: Unsplash

Charles kryesisht e kalonte kohën jashtë, por gjithashtu lexonte shumë. Kështu ai u rrit me librat e Tobias Smollett dhe Henry Fielding, por edhe me Robinson Crusoe. Ai lexoi veçanërisht 1001 Nights dhe Elizabeth Inchbald. Ai kishte një kujtesë të madhe për fëmijërinë e tij, duke kujtuar një numër të madh njerëzish dhe ngjarjesh, të cilat më vonë i përdori në veprat e tij. Për shkak të punës së babait të tij në Zyrën e Pagave të Marinës, ai pati gjithashtu mundësinë të merrte shkollë private për një periudhë të shkurtër në Chatham.

Foto: Printscreen - Instagram

Babai i tij ishte në burg dhe ai duhej të punonte në një fabrikë

Kjo periudhë përfundoi në qershor 1822, kur John Dickens u thirr në selinë e Zyrës së Pagave të Marinës dhe kështu e gjithë familja, përveç Charles, u zhvendos në Camden Town në Londër. Familja u largua nga Kenti për shkak të borxheve, kështu që John Dickens u burgos në Londër në 1824. Më pas, 12-vjeçari Charles Dickens filloi të jetonte me shoqen e familjes Elizabeth Roylance. Në atë kohë, ai u detyrua të siguronte bukën e gojës vetëm duke punuar në një fabrikë për lustrim këpucësh. Duke kujtuar atë kohë, shumë më vonë, ai shkroi:

“E ruaj aq thellë kujtimin e ndjenjës së neglizhencës dhe pafuqisë; e gjithë qenia ime ishte aq e fiksuar pas vetëdijes së padrejtësisë poshtëruese, viktimë e së cilës isha në atë kohë, saqë edhe sot shpesh dridhem para asaj hijes së errët të fëmijërisë sime të hidhur... Harroj gjithçka dhe transportojnë ëndrrat e errëta. unë deri në vitet e para të jetës sime”.

Ai ishte redaktor i një gazete javore për 20 vjet

Dickens la shkollën për të punuar në një fabrikë ndërsa babai i tij ishte i burgosur. Pavarësisht mungesës së arsimit, ai ishte redaktor i një gazete javore për 20 vjet, shkroi 15 novela, pesë novela, qindra tregime dhe artikuj, mbajti leksione dhe ishte luftëtar për të drejtat e fëmijëve, arsimin dhe reformat sociale.

Foto: EPA/Christian Charisius

Suksesi i Dickens filloi në 1836 me botimin e Regjistrimeve pas vdekjes së klubit Pickwick. Brenda pak vitesh ai u bë një yll i letërsisë botërore, i njohur për humorin, satirën dhe përshkrimin e detajuar të personazheve dhe shoqërisë. Romanet e tij, shumica prej tyre të botuara në revista mujore ose të përjavshme, ishin pionierët e botimit serial të një tregimi të shkurtër, i cili nga ana e tij u bë mënyra dominuese e botimit të një romani në epokën viktoriane. botoi vepra dhe aq shpesh rishikonte personazhet ose tregimet e tij në në përputhje me reagimin e audiencës.

Dickens u konsiderua një i madh letrar i moshës së tij. Novela e tij e vitit 1843, Një histori e Krishtlindjeve, është ende e njohur dhe ka frymëzuar të gjitha llojet e përshtatjeve të tjera. Oliver Twist dhe Great Expectations janë gjithashtu subjekt i përshtatjeve, por ato janë gjithashtu të rëndësishme për një pasqyrë të detajuar të Londrës dhe Anglisë Viktoriane. Dickens mori lëvdata nga një sërë gjigantësh letrarë botërorë, nga Leo Tolstoi te George Orwell për shembull.

Foto: EPA-EFE / FACUNDO ARRIZABALAGA

Një fakt interesant është se Charles Dickens shkroi vetëm me bojë blu. Jo për shkak të ndonjë bestytnie, por sepse thahej më shpejt se bojërat me ngjyra të tjera dhe e bënte shkrimin të dukej më i rregullt dhe më i pastër.

Ai vdiq nga një atak në zemër dhe nuk donte të vishej me të zeza në varrim

Romani i pesëmbëdhjetë dhe i fundit i Dikensit nuk mund të kishte një fund më të mirë. Si shumica e librave të asaj periudhe, edhe ky u botua në një revistë mujore të ndarë në 12 pjesë. Lexuesit mbetën me duart lart kur morën vesh për vdekjen e tij. Para se të kishte një atak në zemër, Dickens arriti të shkruante 6 vazhdime, kështu që historia është gati gjysmë e përfunduar. Misteri i Edwin Drode mbetet një mister përgjithmonë.

Foto: EPA / KERIM OKTEN

E pazakontë është edhe dëshira e fundit e një prej romancierëve më të famshëm në botë. Ai kërkoi që në varrimin e tij, vajtuesit të mos mbanin shalle të zeza, shalle, fustane, llak të zi, apo siç shkruante ai, dhe gjëra të tjera të neveritshme dhe absurde. Ai nuk donte që varrimi të bëhej publik dhe mendoi se nuk duhej shpallur koha dhe vendi. Ai kërkoi një varrim të thjeshtë dhe të lirë. Por këto kërkesa të tij u shpërfillën. Varrimi i tij u bë një ngjarje kombëtare.

Më origjinale: Agatha Christie hakmerret në mënyrë gjeniale për burrin e saj kurorëshkelës

Të famshmit paragjykues: Pablo Picasso nuk hodhi rrobat e tij të vjetra, preu flokët dhe preu thonjtë

VIDEO | Filma të propozuar për luftë: Diçka për të qarë, diçka për të shpresuar

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës