Në këtë ditë - 28 nëntor

në ditën e sotme
Foto: Instagram

1520. - Navigatori Portugez Fernando Magellan lundroi në Paqësor, duke kaluar ngushticën e Amerikës së Jugut që mban emrin e tij sot.

1680. - Giovanni Lorenzo Bernini, arkitekt, skulptor, piktor, shkrimtar, regjisor dhe organizator i festave publike italiane, vdiq në Romë. Si një nga përfaqësuesit kryesorë të Barokut, ai pati një ndikim në arkitekturën e shekullit të 18-të. Ai lindi në Napoli më 7 dhjetor 1598.

 

 

1806. - Ushtria franceze e Napoleon Bonapartit hyri në Varshavë.

1820. - Lindur Friedrich Engels, një revolucionar, filozof, socialist dhe shkencëtar anglez, një bashkëpunëtor i Karl Marksit, në Barmen, Prusi. Veprat e tij më të famshme janë: "Dialektika e Natyrës", "Anti Deering", "Zhvillimi i Socializmit nga Utopia në Shkencë", "Ludwig Feuerbach dhe Fundi i Ideologjisë Klasike Gjermane" dhe të tjerë. Ai vdiq në Londër më 5 gusht 1895.

1821. - Panama shpalli pavarësinë nga Spanja dhe u bashkua me Kolumbinë.

1829. - Lindi Anton Grigorievich Rubinstein, virtuozi dhe kompozitori rus i pianos, themeluesi i Konservatorizmit në Petrograd. Ai kompozoi opera, kompozime pianoje, këngë solo dhe më shumë. Si kompozitor, ai i përkiste të ashtuquajturit drejtim kozmopolit në krahasim me "Pesë Ruse". Ai vdiq më 20 nëntor 1894.

1881. - Lindi shkrimtari austriak dhe një nga intelektualët më të mëdhenj të shekullit XX, Stefan Cvajg. Punimet: "Amok", "Përvoja e parë", "Joseph Fouche", "Marie Antoinette", "Triumfi dhe tragjedia e Erazmit të Roterdamit", "Maria Stewart", "Bota e djeshme".

1905. - Nacionalisti irlandez Arthur Griffith themeloi partinë Sinn Féin në Dublin, detyra kryesore e së cilës ishte të luftonte për pavarësinë irlandeze nga Britania.

1907. - Shkrimtari Alberto Moravia lindi në Romë (mbiemri i tij i vërtetë është Pinkerle). Ai arriti famë botërore me romanet e tij në të cilat merrej me shtresimin moral të borgjezisë italiane. Ai ka punuar në shumë zhanre letrare, duke përfshirë shfaqje, tregime të shkurtra dhe ese. Ai merrej me kritikë të filmit dhe teatrit. Veprat e tij më të famshme janë: "Roman", "Konformist", "Cocara", "Përbuzje", "Tregime Romake", "Tregime të reja Romake", "Boring" dhe të tjera. Ai vdiq në Romë më 26 shtator 1990.

1918. - Besarabia u aneksua nga Rumania.

1918. - Shukri Ramo lindi në Shtip, një poet, shkrimtar i tregimeve të shkurtra dhe kritik letrar i kombësisë turke në Maqedoni. Theshtë autor i librave me poezi "Atdheu është një, mos harro", "Kurorë", "Mirësevini", koleksionet "Lule fushe", "Me zjarrin tek yjet" dhe vepra të tjera. Vdiq në Shkup, më 18 nëntor 1988.

1919. - Nancy Esther ishte gruaja e parë e zgjedhur në Parlamentin Britanik.

1942. - Një zjarr që shkatërroi një klub nate në qytetin amerikan të Bostonit vrau rreth 500 njerëz.

1943. - Një konferencë midis Presidentit të SHBA Roosevelt, Kryeministrit Britanik Churchill dhe Kryeministrit Sovjetik Stalin ka filluar në Teheran. Konferenca diskutoi zhvillimin e mëtejshëm të luftës me Gjermaninë, rregullimin e pasluftës të Evropës dhe më shumë. Konferenca përfundoi në 1 Dhjetor.

1945. - Ka vdekur tenisti dhe politikani amerikan Dwight Davis, i cili themeloi garën e tenisit Davis Cup në vitin 1900. Dwight Davis ishte gjithashtu Sekretar i Luftës i SHBA nga 1925 deri në 1929 dhe Guvernator i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara në Filipine nga 1929 deri në 1932.

1954. - Fizikanti bërthamor italian Enrico Fermi, fitues i Çmimit Nobel në Fizikë në vitin 1938, ka vdekur. Ai themeloi teorinë e lëvizjes së neutroneve dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shtetet e Bashkuara, ku ai emigroi nga Italia në 1938, ai udhëhoqi ndërtimin e reaktorit të parë bërthamor në Universitetin e Çikagos. Disa terma në fizikën bërthamore janë emëruar pas tij: "Rregulli i përzgjedhjes së Fermit", "Modeli i gazeve të Fermit", "Fermieva" mosha "e neutronit".

1960. - Mauritania, një vend në Afrikën Perëndimore, është bërë një republikë e pavarur islamike. Deri atëherë, ajo ishte një pjesë integrale e Afrikës Perëndimore Franceze.

1971. - Kryeministri jordanez Wasfi Tel u vra nga anëtarët e organizatës terroriste palestineze “Shtatori i Zi” në Kajro, ku kishte mbërritur për të marrë pjesë në Konferencën Arabe.

1989. - Kryeministri indian Rajiv Gandhi ka dhënë dorëheqjen pas humbjes në zgjedhje.

1990. - Kryeministri i Singaporit Lee Kuan Yew u rrëzua pas 31 vitesh në pushtet.

1991. - Udhëheqësi libian Muammar Gaddafi ka thënë se nuk do të dorëzojë dy libianë të akuzuar për vendosjen e një bombe në një aeroplan pasagjerësh amerikanë që u rrëzua në Skoci (Lockerbie).

1994. - Norvegjezët refuzuan të bashkohen me Bashkimin Evropian në një referendum.

1995. - Republika Çeke u bë anëtarja e 26-të e OECD (Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik).

1997. - Ambasada e Austrisë në Republikën e Maqedonisë u hap zyrtarisht në Shkup.

2001. - Bozidar Todorovski-Bodle, poeti, piktori dhe regjisori maqedonas, vdiq në Shkup. Isshtë autor i librave me poezi "Bumerang", "Mosmarrëveshje", "Kurora e Sonetit të të Njohurve", "Kali i egër", "Wafer i hidhur" dhe "Të këqijat Bohem". Ai lindi në Prilep, më 11 gusht 1933.

2002. - Një makinë bombë ka shpërthyer në një qendër rekrutimi të policisë irakiane në Kisak, duke vrarë të paktën 13 persona, 10 kenianë dhe tre izraelitë, në një hotel plot me turistë izraelitë. Pothuajse njëkohësisht, ata qëlluan dy raketa kundërajrore në drejtim të një avioni izraelit pasagjerësh, por raketat, falë maturisë së pilotëve, i humbën duke shpëtuar 261 jetë.

2004. - Një shpërthim gazi në minierën e qymyrit Chengjiashan në veri të Kinës ka vrarë 166 minatorë.

Video e ditës