Në këtë ditë - 27 nëntor

në ditën e sotme
Foto: Instagram

8.p.н.е.- Vdiq Horaci, poeti më i madh lirik romak, i cili më shumë se çdo poet tjetër grek apo romak dallohej nga shprehja e tij e larmishme poetike. Punimet: "Satires", "Këngët" ose "Shko", "Letra".

1570. - Arkitekti dhe skulptori italian Jacopo Sansovino, mjeshtër i perceptimit dhe konstruksioneve dhe dekoreve të harmonizuara në mënyrë perfekte, ka vdekur. Ai bëri statujat "Neptun" dhe "Mars" në shkallët e Pallatit të Doge dhe relievin e mermerit në kutinë e kishës "Shën Marku".

1879. - Asambleja franceze u zhvendos nga Versajë në Paris.

1895. - Shkrimtari francez Alexandre Dima Son vdiq, duke hedhur themelet e dramës teatrale. Ai shkroi 16 drama, përfshirë dramatizimin e romanit Zonja me kamerat. Punime të tjera: "Djali i paligjshëm", "Deniza", "Z. Alphonse", "Gjysmë-Bota".

1895. - Prodhuesi suedez Alfred Nobel, shpikësi i dinamitit, shkroi një testament në Paris në të cilin ai la interesin e pasurisë së madhe për zhvillimin e shkencëtarëve, letërsisë dhe aktivistëve të paqes. "Çmimet duhet të jepen pavarësisht nga kombësia", lexohej në testament, i cili përcaktoi çmimin Nobel për arritjet më të mëdha të mendjes njerëzore.

1919. - Pas Luftës së Parë Botërore, në të cilën ajo mori pjesë në anën e Boshtit, Bullgaria nënshkroi një paqe (Traktati i Paqes Ney, nënshkruar në Ney në Seine) mbi bazën e të cilit Dobrudja i përkiste Rumanisë, bregdetit të Trakisë për Greqinë dhe qyteteve të Strumicës, Blagoevgrad dhe Tsaribrod. të Mbretërisë së SCS.

1926. - Ahmet Bej Zogu nënshkroi një pakt me Musolinin në Tiranë për të forcuar regjimin e tij feudal reaksionar në Shqipëri.

1940. - Gjermania naziste aneksoi (dhe zyrtarisht) provincat franceze të Laurent (Lorraine) dhe Alsace në Luftën e Dytë Botërore.

1940. - Në Rumani, Garda e Hekurt pro-fashiste vrau më shumë se 60 ndihmës të mbretit të rrëzuar Charles II, duke përfshirë ish-kryeministren Nicole Jorg.

1942. - Lindi këngëtari, kitaristi dhe krijuesi i këngëve amerikane me origjinë afrikane Jimi Hendrix, një nga muzikantët më të njohur në botë në vitet gjashtëdhjetë të shekullit të 20-të. Ai vdiq në 1970 nga mbidozimi i drogës.

1944. - Në fshatin Gorobinci, Sveti Nikole, u shenjtërua dhe u vendos guri i themelit të kishës së re "St. Spas".

1946. - Gazeta e partisë në Selanik "Laki Foni" publikoi një listë me rreth 100 njerëz nga rajoni i Lerinit dhe Vodenit (kryesisht maqedonas) të cilët ishin internuar në ishujt e Egjeut.

1953. - Shkrimtari amerikan Eugene Gladstone O'Neill, krijuesi i dramës moderne amerikane, fitues i Çmimit Nobel në Letërsi më 1936, ka vdekur. Punimet: "Behind the Horizon", "Anna Christie", "All Children of God Have Wings", "The Great God Brown", "King Jones", "Udhëtimi i Dytë në Evropë".

1990. - Ministri i Financave John Major është zgjedhur Kryeministër dhe kreu i Partisë Konservatore të Britanisë pas dorëheqjes së Margaret Thatcher.

1993. - Në Kranj, Slloveni, në Shkollën Fillore "France Preshern" filloi mësimin në gjuhën maqedonase për fëmijët maqedonas nga mosha parashkollore deri në shkollën e mesme, qytetarë të Republikës së Sllovenisë.

1995. - Në Gjenevë, në Asamblenë e Përgjithshme të Federatës Ndërkombëtare të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe, Kryqi i Kuq i Maqedonisë u pranua si një anëtar i barabartë i kësaj shoqate.

1996. - Vdiq në Shkup Prof. Dr. Dimko Kepeski, një nga themeluesit e Klinikës për sëmundje ortopedike në Shkup. U lind në Prilep, më 14 shtator 1918.

1997. - Në Bruksel, me miratimin e Këshillit të Ministrave të Unionit, u miratua Marrëveshja për bashkëpunim dhe transport ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Republikës së Maqedonisë.

2000. - Në Norvegjinë perëndimore, Tuneli Lerdahl, i cili është 16,9 km i gjatë, tejkalon St. Gotthard, tuneli më i gjatë rrugor në botë, është porositur.

2001. - NASA thotë se Teleskopi Hapësinor Hubble ka zbuluar atmosferën e një planeti 150 milion vjet dritë larg Tokës, zbulimi i parë i drejtpërdrejtë i një atmosfere jashtë sistemit tonë diellor.

2005. - Një shpërthim në një minierë qymyri në provincën Helionjiang në verilindje të Kinës ka vrarë 183 minatorë.

2005. - Mjekët në Francë ishin të parët në botë që bënë një transplantim të pjesshëm të fytyrës tek një pacient, fytyra e të cilit ishte shpërfytyruar nga një sulm qeni.

2006. - Parlamenti Kanadez ka vendosur të njohë provincën Frankofone të Quebec si një komb i veçantë brenda Kanadasë. Ky vendim më në fund njohu veçantinë gjuhësore dhe kulturore të Quebec. Separatizmi në këtë provincë, i cili është një nga katër që bashkuan dhe themeluan Kanadanë në 1867, ka shkaktuar vazhdimisht një krizë serioze dhe madje vendosjen e një gjendje të jashtëzakonshme.

2011. - Profesor Olga Trojacanec, një nga dojanët e studimeve gjermane maqedonase, vdiq. Olga Trojacanec ishte e para maqedonase që iu dha Urdhri i Meritës nga Presidenti i Gjermanisë. Ajo e mori urdhrin në vitin 2008, për meritat e saj afatgjata në përhapjen e gjuhës gjermane në Maqedoni. Nga 1986 deri në pension në 2002 ishte profesor dhe drejtor i Qendrës për Gjuhët e Huaja dhe pedagog në Fakultetin Filologjik, dhe nga 2002 ishte bashkëpronar i shkollës së gjuhëve Lingwalink.

Video e ditës