Në këtë ditë - 26 nëntor

në ditën e sotme
Foto: Instagram

1504. - Mbretëresha Isabella I e Spanjës, mbretëreshë e Kastiljes që nga viti 1474, ka vdekur. Duke u martuar me Fernand II të Aragonit në 1479, ajo bashkoi Castile dhe Aragon për të formuar Spanjën. Në një përpjekje për të forcuar Kishën Katolike Romake dhe monarkinë në 1480, ata themeluan Inkuizicionin. Beteja e Maurëve përfundoi me fitore në 1492, duke i dëbuar ata nga provinca jugore spanjolle e Granadës. Në të njëjtin vit ata pajisën ekspeditën e Kristofor Kolombit për të zbuluar Amerikën dhe në 1503 morën Mbretërinë e Napolit nga Franca.

1703. - Një "Stuhia e Madhe" dyditore në Anglinë jugore ka vrarë të paktën 8.000 njerëz.

1812. - Ushtria franceze, e udhëhequr nga Napoleon Bonaparte, pësoi humbje të mëdha pasi u tërhoq nga Moska nëpërmjet Berezyn.

1855. - Ka vdekur shkrimtari polak Adam Mickiewicz, romantiku më i madh polak, veprat e të cilit karakterizohen nga një gjuhë jashtëzakonisht e pasur dhe piktoreske. Ai vdiq në Turqi, ku erdhi gjatë Luftës së Krimesë me qëllimin për të formuar një komunitet polak për të luftuar Rusinë. Veprat e famshme: përmbledhja me poezi "Ballada dhe romanca", "Sonetet e Krimesë", epika "Graжинаina", "Konrad Valenrod" dhe të tjera.

1857. - Në Melburn të Australisë është hapur seanca e parë e Parlamentit Australian.

1888. - Thomas Stern Elliott, një shkrimtar, kritik dhe eseist amerikano-anglez, ka lindur në St. Louis, Missouri, SHBA. Ndër veprat e tij të njohura janë "Prufrok dhe vëzhgime të tjera", "Toka e shkretëtirës", "Njerëz të zbrazët", "Katër kuartete", "Vrasja në katedrale", "Mbledhja familjare" etj. Në vitin 1948 mori çmimin Nobel për Letërsinë. Ai vdiq në Londër më 4 janar 1965.

1922. - Është zbuluar varri i faraonit Tutankhamun, i zbuluar nga arkeologu anglez Howard Carter.

1924. - Në Kongresin e Tretë të Jashtëzakonshëm të Partisë Socialiste të Greqisë, si delegat i organizatës së ujit, mori pjesë edhe revolucionari maqedonas Trifun Haxhijanev. Në këtë kongres partia greke pranoi vendimet e Kominternit për të drejtën e vetëvendosjes dhe në këtë kuptim për të drejtën e popullit maqedonas për të krijuar shtetin e vet.

1939. - Lufta sovjeto-finlandeze filloi me një sulm ndaj ushtrisë sovjetike. Në tetor 1939, Bashkimi Sovjetik vendosi garnizone të forta në Lituani, Letoni dhe Estoni dhe kërkoi nga Finlanda një pjesë të territorit për mbrojtjen ushtarake në Leningrad (Shën Petersburg) dhe mbrojtjen e hekurudhave të Murmanskut. Ndërsa qeveria në Helsinki refuzoi kërkesën, ushtria sovjetike pushtoi Finlandën dhe me depërtimin e frontit, më 12 mars 1940, u nënshkrua një paqe me të cilën Bashkimi Sovjetik fitoi zonat e kërkuara.

1940. - Me urdhër të Hitlerit, u krijua geto e Varshavës, në të cilën Essenët dëbuan rreth gjysmë milioni hebrenj jo vetëm nga Varshava, por edhe nga qytete të tjera në Poloni dhe madje edhe Gjermani. Dhjetëra mijëra njerëz vdiqën nga uria dhe sëmundjet. Më shumë se 310.000 hebrenj u dërguan prej andej në kampet e vdekjes, ku u vranë në dhomat e gazit.

1942. - Në Bihac, gjatë Luftës së Dytë Botërore, u krijua Kuvendi Antifashist i Popullit Çlirimtar të Jugosllavisë. Në seancë, 54 delegatë zgjodhën Bordin Ekzekutiv - AVNOJ të kryesuar nga Dr. Ivan Lola Rabar. Ishte një lloj qeverisjeje e viseve të çliruara deri në seancën e dytë të AVNOJ-it në Jajce më 1943, kur u zgjodh Komiteti Kombëtar.

1949. - India pranoi kushtetutën që e organizoi atë si një republikë federale brenda Komonuelthit Britanik.

1952. - Ka vdekur eksploruesi suedez dhe shkrimtari i udhëtimeve Seven Anders Hedin, i cili udhëhoqi ekspeditën në Luginën e Tarim, Xinjiang, Tibet, Mongoli dhe Himalaje. Veprat "Përtej shkretëtirave aziatike", "Në zemër të Azisë", "Tibeti jugor", "Transhimalai", "Inlanda e brendshme", "Lundimi i madh".

1965. - Franca lëshon satelitin e saj të parë artificial.

1966. - Në Rogdael të Australisë u formua KUD e Maqedonisë “Ilinden”.

1970. - Një piktor bolivian i veshur si prift tentoi të vriste Papa Palin VI në Manila, kryeqyteti i Filipineve, por dështoi.

1978. - Udhëheqësit fetarë myslimanë dhe politikanët që kërkojnë të rrëzojnë Shah Reza Pahwali kanë shpallur një grevë të përgjithshme që ka paralizuar Iranin.

1983. - Ka vdekur Evgeni Savov, gjyqtar në Gjykatën Supreme të Maqedonisë dhe bashkëpunëtor i vjetër i gazetës “Nova Makedonija”. Për më shumë se dy dekada e gjysmë ai redaktoi rubrikën "Këshilltari ligjor", përmes së cilës gazeta "Nova Makedonija" korrespondonte drejtpërdrejt me mijëra lexues në Maqedoni, duke u dhënë atyre këshillat dhe udhëzimet e nevojshme.

1987. - Tajfuni vrau 270 filipinas dhe shkatërroi rreth 14.000 shtëpi.

1986. - Në Shkup doli numri i parë i suplementit për letërsi, ide dhe kulturë të gazetës "Nova Makedonija" - "LIK". Në numrin e parë, në një intervistë të gjerë, akademiku Blazhe Koneski theksoi përgjegjësinë fatale të maqedonasve ndaj gjuhës dhe identitetit të tyre. Shprehja e tij “Gjuha është atdheu ynë i vetëm i plotë” më vonë u citua gjerësisht.

1991. - Është vënë në shfrytëzim autostrada Titov Veles – Gradsko.

2000. - Më shumë se 20 ditë pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA, republikani George W. Bush u shpall fitues në Florida. Përleshja shpërtheu për një numërim të akuzave në Florida që u ndalua me një urdhër gjykate. Votat elektronike nga Florida (25) patën një ndikim vendimtar që kandidati i partisë republikane të Bushit të shpallej President i Shteteve të Bashkuara.

2006. - Zviceranët vendosën në një referendum që t'u japin ndihmë ekonomike anëtarëve më të rinj të Bashkimit Evropian në vlerë prej 620 milionë eurosh, me çka vazhdoi bashkëpunimi i ngushtë i këtij vendi me BE-në. Shumica e votuesve me të drejtë vote e mbështetën propozimin, i cili mori mbështetjen më të madhe në qytetet frëngjishtfolëse. Dy vjet më parë, Qiproja, Republika Çeke, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Sllovakia dhe Sllovenia u bënë anëtarë të Unionit.

Video e ditës